Nové iPhony obsahujú dva druhy čipov

Nové iPhony obsahujú dva druhy čipov

Je všeobecne známe, že Apple, ako aj mnocho iných ešte stále nie je schopný vyrábať svoje telefóny bez pomoci druhých výrobcov. Tento problém rieši tak, že jednotlivé komponenty dáva vyrábať druhým producentom. Najväčším dodávateľom ale aj tak pravdepodobne naďalej zostáva Samsung, ale partnermi už boli aj LG či Japan Display. Pri iPhone 6s a 6s Plus tomu nebolo inak a smartfóny sú znova "vyskladané" zo súčiastok niekoľkých firiem. Čo sa ale stane, keď nie je čip ako čip?

Po výrobkoch značky Apple (hlavne iPhonoch) je obrovský dopyt. Preto musí spoločnosť rozdeliť výrobu dielov medzi viacerých výrobcov, aby bola schopná vyrobiť požadovaný počet zariadení. Keď napríklad rozdelí výrobu displejov medzi dvoch výrobcov, prináša to viacero výhod. Prvou je, že samozrejme bude disponovať väčším množstvom zobrazovacích jednotiek. Ďalšia vec je, že ak nastane problém s prvým dodávateľom, stále je tu druhý, ktorý ho môže zastúpiť. Všetko ale prináša aj negatívne stránky...

Tento rok Apple rozdelil produkciu čipov medzi Samsung a TSMC. To je niečo, čo by sa normálne robiť nemalo. Čipy sú totiž veľmi špecifické, a tak môže nastať situácia, že i napriek rovnakému návrhu sa môžu dva čipy správať rozdielne.

Na AppStore sa dokonca objavila aplikácia, ktorá Vám povedala, procesor akej firmy používate vy. Apple ju ale takmer hneď stiahol (ktovie prečo). Tí, čo to však stihli dospeli k názoru, že v určitých meraniach majú čipy od Samsungu podstatne menšiu výdrž batérie ako čipy od TSMC. Apple sa na tento problém netradične aj vyjadril, tvrdiac, že tieto testy nevypovedajú o ničom a v reálnom používaní môže ísť o maximálny rozdiel dvoch až troch percentách.

Portál Arstechnica zrovna disponoval oboma druhmi iPhonov a tak spravil test výdrže batérie a prikláňa sa ku vyjadreniu Apple. Na dennom používaní podľa nich naozaj nie je vidieť nejaký veľký rozdiel.

So there are definitely circumstances under which the TSMC phone will last longer than the Samsung phone, but it's not a universal problem.

Uskutočnili aj merania v programe GeekBench a ako môžete vidieť, rozdiely sú naozaj minimálne.

Ak ste si kúpili nový iPhone, nemali by ste sa obávať o to, ktorý čip sa vo Vašom telefóne nachádza. Predsa len, Apple si zakladá na kvalite a precíznosti, a preto by sa nemalo stať, že "naďabíte" na akýkoľvek problém s výdržou či už máte čip od Samsungu alebo TSMC.

Zdroj: arstechnica.com