Novinky v iOS 9, ktoré neboli predstavené na WWDC (#1)

Novinky v iOS 9, ktoré neboli predstavené na WWDC (#1)

Už je tomu týždeň, čo nám Apple na WWDC 2015 predstavil okrem iného aj iOS 9, ktorý prináša mnoho nových zaujímavých funkcií a vylepšení. Tie najvýznamnejšie boli predstavené počas WWDC, ale stále je tu plno skrytých noviniek, ktoré neboli počas tohto eventu spomenuté. Poďme si ich teda vypísať spolu so základnými informáciami a keďže je ich skutočne mnoho, článok je rozdelený na 2 časti.

iCloud Drive

Aplikácia nám umožňuje rýchly prístup ku naším súborom, ktoré máme uložené na iCloude. Je ju možné vypnúť resp. zapnúť v Nastaveniach. Podľa môjho názoru mala táto aplikácia prísť spolu s predstavením iCloud Drive-u, ale ako sa vraví, lepšie neskoro ako nikdy.

alt

Find My Friends/ iPhone

Aplikácie, ktoré si užívateľ mohol voľne stiahnuť z App Store sa po novom nachádzajú predinštalované v iOS. Find My Friend je možné pripnúť do notifikačného centra, kde nám sleduje polohu našich priateľov.

alt

Battery Saving - Šetrenie batérie

Pomocou senzorov a okolitého osvetlenia dokáže iOS 9 zistiť, kedy je naše zariadenie otočené displejom nadol a práve v takejto situácii sa vypne rozsvietenie obrazovky pri prijatí notifikácie. Osobne som iPhone nikdy nemal položený displejom nadol ale budíš.

Ďalšie vylepšenie batérie nám pridá 1 hodinu životnosti a to len obyčajným nainštalovaním iOS 9.

Po novom bude iOS 9 obsahovať špeciálny Low Power Mode (režim nízkej spotreby), ktorý nám po jeho zapnutí pridá ďalšie 3 hodiny životnosti batérie. Pri dosiahnutí kritickej hladiny batérie (20%, 10%) dostaneme pop-up hlásenie, v ktorom nám je navrhnuté zapnutie Low Power Módu. Zapnutím sa vypnú všetky nepotrebné funcie ako napríklad aplikácie bežiacé v pozadí, rôzne pohybové efetky a animácie pozadia. Zaujímavá funkcia, pri ktorej sa budú Android užívatelia ohŕňať, že ju majú vo svojich zariadeniach už 65 rokov.

alt
Battery Settings - Nastavenia batérie

Vďaka spomínaným vylepšeniam batérie sa v Nastaveniach nachádza samotné nastavenie batérie. V tomto nastavení sa dá vypnúť, resp. zapnúť Low Power Mode. Taktiež sa tu nachádza detailnejšie spracované využívanie energie. V notifikačnom centre si vieme zapnúť percentuálne zobrazenie batérie pre iOS zariadenia, ale súčasne aj pre Apple Watch.

alt

Heslo

Pri zapnutí hesla na odblokovonaie zariadenia je predvolené 6-miestne číslo namiesto 4-miestneho, ako tomu bolo doteraz. 4-miestne heslo je však stále možné zapnúť v nastaveniach hesla.

alt

Photos - Fotky

Pri sledovaní fotiek na iPhone alebo iPade sa v spodnej časti displeja objavila nová možnosť, ktorá nám umožňuje rýchle listovanie vo všetkých fotkách, ktoré sa nachádzajú v našom zariadení. Vďaka novému zrýchlenému výberu fotografií dokážeme vybrať väčšie množstvo fotiek, len obyčajným podržaním prsta na fotke a následným potiahnutím až po fotografiu, ktorú chceme aby bola pri výbere posledná. Ide viac-menej o klasické označovanie skupiny fotiek tak ako to poznáme z Macu alebo PC. Doteraz bolo potrebne prstom označovať každú jednu fotografiu zo skupiny.

alt

Siri

Siri dostala nový vzhľad, veľmi podobný tomu na Apple Watch. Zariadenie taktiež zavibruje pri aktivovaní tejto sympatickej asistentky.

Pokiaľ sa naše zariadenie nachádza v tichom režime, dokážeme v novom nastavení utíšiť aj samotnú Siri.

alt

Zmena klávesnice

Pri zapnutí shiftu sa nám zmenia všetky písmena na klávesnici na veľké, naopak pri vypnutom shifte sú všetky písmená malé. Jednoduchá funkcia, ktorá nám zlepšuje prehľad o zapnutom, resp. vypnutom shifte. Na iPade pribudli v klávesnici nové tlačidlá na editovanice, ale tie už boli spomínané na WWDC. Klávesnica na iPade po novom používa font San Francisco.

altVrchný obrázok: zapnutý
shift Spodný obrázok: vypnutý shift

zdroj:macrumors.com