Nová Apple TV bude podporovať 4K rozlíšenie, možno pripravuje aj vlastný televízor

Nová Apple TV bude podporovať 4K rozlíšenie, možno pripravuje aj vlastný televízor

Niektorí ľudia sa pýtajú, aký zmysel má zariadenie typu Apple TV, keď dnešné smart televízory majú tieto funkcie priamo v sebe bez nutnosti pripájať k televízoru nejakú "krabičku". To je síce pravda, na takýto televízor si môžeš inštalovať aplikácie alebo uskutočniť videohovor s rodinou na druhom konci sveta, kde veľká obrazovka televízora podá viac autentickejší zážitok ako malý smartphone alebo aj pomerne veľké tablety akým je 12.9p iPad Pro.

Na dnešných smart televízoroch beží mobilný operačný systém, asi najviac sú týmto preslávené smart televízory od Samsungu. Problémom je, že keď ti tento televízor, za ktorý si zaplatil nemalé peniaze, "odstrihnú" od aktualizácií operačného systému, môžu sa vyskytnúť problémy ako napr. nefunkčnosť nových verzií aplikácií alebo dokonca aplikácie ako celok. A odpoveď od výrobcu? Kúpte si nový model... A samozrejme, treba brať ohľad aj na bezpečnostné aktualizácie, ktoré sú v dnešných časoch deravého softvéru pre (nielen) televízory kritické.


Zdroj: aolcdn.com


V prípade, že máš klasický televízor a k nemu set-top-box Apple TV, horeuvedené prípady ťa zasiahnú oveľa menej. V budúcnosti tak bude stačiť vymeniť/kúpiť nový model set-top-boxu, či už Apple TV alebo nejaké to mini-PC ako Raspberry Pi, a nemusíš meniť komplet drahý 4K AMOLED televízor, aby si vychutnal najnovšie technológie. Nie náhodou sa kvalitné televízory, ktoré nie sú smart, dajú zohnať pomerne ťažko a ak aj, sú predražené.

Ďaľšou výhodou Apple TV je, že pracuje aj s pomerne starými televízormi, stačí wi-fi router a HDMI v televízore a takmer určite ti bude fungovať. Ja osobne mám Apple TV tretej generácie, ktorú som kupoval kedysi dávno hlavne kvôli Airplay. Do tohto modelu Apple TV sa nedajú inštalovať aplikácie, to až od štvrtej generácie. Avšak ani aktuálna Apple TV nepodporuje streamovanie v 4K rozlíšení. A to by sa čoskoro malo zmeniť s jej nástupcom.

Apple včera vydal beta verziu tvOS 11. Každá takáto aktualizácia v sebe obsahuje novinky a pozorným vývojárom, ktorý ju analyzovali, neušlo, že sa vyskytli položky odkazujúce na "J105a". Je dosť možné, že toto označenie patrí Apple TV 5. generácie na základe leakov z minulosti.

Vývojár Guilherme Rambo, ktorý sa preslávil "nabúraním" do firmvéru pre prichádzajúci HomePod, zdieľal screenshot položkami odkazujúcimi na "J105a":

Zdroj: macrumors.com

Na toto označenie prvykrát reagoval server Bloomberg už vo februáry, ktorý vyhlásil, že Apple pracuje na novej Apple TV, ktorá by bola schopná streamovať UHD 4K video.

Referencie na "J105a" objavené v bete tvOS 11 sa objavili aj vo firmvéry pre HomePod, čo môže znamenať, že, okrem iného, Apple TV bude podporovať Dolby Vision a HDR10.

Apple zároveň začal zobrazovať niektoré vybrané filmy v histórií nákupov ako 4K a HDR, čo je ďalší dôkaz, že nová Apple TV je vo vývoji.

Niektoré zdroje uvádzajú, že nová Apple TV nebude "obyčajným" set-top-boxom, ale že to bude normálny televízor s vlastným 4K OLED panelom, v ktorom bude Apple TV ľudovo povedané "zabudovaná". Ako sa to vyvinie sa ukáže časom a odpoveď budeme zrejme poznať už za pár týždňov, pravdepodobne v septembri, keď má Apple predstaviť očakávaný iPhone 8.

Zdroj titulnej foto: cbsistatic.com
Zdroj: macrumors.com