Nórska polícia donúti odomknúť iPhone kriminálnika cez Touch ID, má to však háčik

· 2 min read
Nórska polícia donúti odomknúť iPhone kriminálnika  cez Touch ID, má to však háčik

Nórska polícia donúti 27-ročného muža odomknúť iPhone pomocou odtlačku jeho prsta a technológie Touch ID. Vyplýva to zo správy miestnej webstránky menom Bergensavisen. Verziu preloženú cez Google Translate môžeš nájsť priamo tu.

Muž sa údajne priznal, že má prsty v obchodovaní s kokaínom, ale odmietol polícii dať prístup do svojho telefónu. Orgány si však myslia, že by sa v telefóne mohli nachádzať fakty, ktoré by dokazovali pravdu a usvedčili ho. Teraz preto majú po odomknutí skúmať históriu jeho hovorov, fotky a ostatné dáta.

Na rozdiel od hesiel je poskytnutie odtlačkov vnímané ako poskytnutie DNA alebo vzorového podpisu. Podľa miestneho súdu tak je morálne a právne správne, aby zadržaný muž svoj telefón odomkol.

zdroj: redmondpie.com

Celé to však má háčik, o ktorom polícia pravdepodobne nevie. Je to fakt, že po 3 neúspešných pokusoch, pri reštarte alebo pri viac ako 48-hodinovej neaktivite iPhone vyžaduje pre odomknutie heslo, ktoré bolo nastavené ako záloha. Muž bol zadržaný 25. januára a je preto s najväčšou pravdepodobnosťou už neskoro na to, aby dokázal svoj mobil odomknúť odtlačkom prsta. O hesle sa vo vyhlásení súdu nehovorí, a tak je pravdepodobné, že iPhone ostane ešte minimálne nejakú dobu zamknutý.

zdroj: apple.com

Je vidieť, ako Apple myslí na detaily, a aj keď tento prípad nie je najlepší príklad, je potešujúce, že sú naše dáta v bezpečí najviac, ako sa len môžu byť. Teda v prípade, že nepoužívaš na odomknutie 4 nuly.

Zdroj titulnej foto: macrumors.com
Zdroj: macrumors.com