Skutočne ti nočný režim v iPhone prinesie lepší spánok?

· 2 min read
Skutočne ti nočný režim v iPhone prinesie lepší spánok?

Hlavným lákadlom nového iOS 9.3 bol okrem iného nočný režim iPhonu. Po jeho spustení sa systém pokúsi eliminovať v displeji čo najviac modrého svetla tak, aby to nemalo zlý vplyv na spánok. Je ale skutočne daná technológia taká účinná? Poďme sa na to pozrieť.

Zlý spánok spôsobený pozeraním na smartfón

Vo všeobecnosti je každému jasné, že pozeranie na smartfón v noci, a obzvlášť pred spaním, nie je v žiadnom prípade dobrý nápad. Najmä kvôli modrému svetlu vyžarujúcemu z displeja, ktoré oko vníma podobne ako slnečné lúče. Práve to môže v mozgu spôsobiť chaos, pretože sa prestanú produkovať hormóny zodpovedné za spánok. Takto jednoducho môže pohľad na displej smartfónu prekaziť celý spánkový cyklus a spôsobiť vážne problémy.

Práve nočný režim v iPhone by mal dokázať zastaviť spomínané modré svetlo vychádzajúce z telefónu. Vo večerných hodinách tak môžeš pokojne hľadieť na displej mobilu bez toho, že by si sa mal obávať o pokojný spánok. Ale je to skutočne pravda?

zdroj: apple.com

Môže, ale nemusí pomôcť

Podľa prieskumov môže toto upravenie farebného tónu obrazovky pomôcť k lepšiemu spánku a mnoho užívateľov si chváli, že im nočný režim šetrí oči. Podľa profesora a odborníka na spánok Raja Dasguptu je ale toto len jeden z mnohých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť spánok.

Dasgupta spomína viacero zaujímavých vecí, ktoré nútia myseľ zostať v bdelom stave. Človek by mal pred spánkom vykonávať nejaké uvoľňujúce a pokojné činnosti, medzi ktoré práca so smartfónom rozhodne nepatrí. Prezeranie internetu či čítanie horúcich správ má na myseľ presne opačný efekt.

zdroj: wptv.com

Taktiež neustále prezeranie facebookovej nástenky dokáže nesprávne stimulovať mozog, nehovoriac o rôznych správach a e-mailoch. Podľa Dasguptu stačí jediný prečítaný e-mail a tvoja myseľ sa dostane do presne opačného stavu, ako by si si predstavoval. Zmena farby svetla tomu až tak nepomôže.

V závere však odborník dodáva, že nočný režim môže byť užitočná funkcia pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom. Aj napriek tomu by sa na ňu nemal nikto spoliehať a minimálne hodinu pred spánkom treba odložiť svoj iPhone bokom.


Zdroj titulnej foto: amazonaws.com
Zdroj: businessinsider.com