Night Shift vs. True Tone

Night Shift vs. True Tone

Apple s iOS 9.3 priniesol novú funkciu - Night Shift. Táto funkcia prepína zobrazené farby do teplejšieho spektra farieb, čím potláča tzv. modré svetlo. Je vedecky dokázané, že modré svetlo má negatívny dopad na kvalitu spánku. Najviac modrého svetla v exteriéry je ráno pri východe Slnka a súvisí to s biorytmom človeka.

S príchodom 9.7 palcového iPadu Pro sme sa dočkali ďalšej novinky - True Tone. iPad obsahuje špeciálne senzory, ktoré snímajú svetelné podmienky v okolí a na displeji iPadu sa farby dynamicky menia. Účelom je simulovať napr. klasický papier. V umelom svetle v interiéry sa biely papier zdá mierne žltý a vďaka True Tone bude zobrazovacia plocha iPadu ponúkať rovnaký zážitok.

Aký presne rozdiel je medzi týmito dvoma funkciami?


Zdroj: bhphotovideo.com


Ono to môže pôsobiť, že True Tone je v podstate dynamický Night Shift. Čiastočne to platí vo vnútri budov s umelým svetlom, ale nie je to tak.

Night Shift umožňuje okamžite prepnúť farby do teplejšieho spektra, pričom máš možnosť nastaviť si úroveň potlačenia modrého svetla. Bez užívatelského zásahu sa nastavená úroveň nemení.

Tento mód slúži na používanie iPadu a iPhonu v noci, napr. na čítanie elektronickej knihy či browsovanie Internetu pred spaním. Pri tvorbe grafických prác treba Night Shift vypnúť, aby sa farby zobrazili presne tak, ako by mali byť.

Night Shift je softvérová záležitosť a funguje na všetkých iOS zariadeniach s čipom A7 a vyšším bežiacich na iOS 9.3 a vyššom.

True Tone má inú funkciu. Vďaka senzorom sníma okolité svetlo a podľa toho dynamicky mení teplotu farieb. Vonku v prírode počas dňa bude displej skôr v chladnejšom spektre, zatiaľ čo v noci pri umelom svetle bude displej mierne do žlta. Proste ako klasický papier.

Tento mód slúži na simuláciu reálnych podmienok v okolí a poskytuje prirodzenejší zážitok pre ľudské oči.

True Tone nie je čisto softvérová záležitosť a vyžaduje špeciálne senzory. Ako prvé iOS zariadenie podporujúce True Tone bolo iPad Pro s 9.7 palcovou uhlopriečkou. Okrem tohto modelu ho podporujú všetky iPady Pro, ktoré boli vydané roku 2017, čiže klasický iPad 2017 nie je podporovaný, rovnako ako 12.9 palcový iPad Pro prvej generácie, ktorý bol predstavený už pomerne dávno, roku 2015.

Najnovšie iPhony - 8, 8 Plus a prémiový iPhone X predstavené tento rok tiež podporujú True Tone. iPod touch podporovaný nie je a zrejme ani nikdy nebude, nakoľko Apple sa zameriava na iPhone a samotný iPod touch nebol veľmi dlho aktualizovaný, najnovší model má stále dnes už zastaralý čip A8.

Night Shift aj True Tone sa dajú manuálne spustiť dvoma spôsobmi: buď cez Control Center pridržaním prsta na ikonke indikátora jasu alebo v systémových nastaveniach Settings -> Display & Brightness.

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: thinkapple.sk