New York možno bude prvým mestom, v ktorom zakážu iPhone

· 2 min read
New York možno bude prvým mestom, v ktorom zakážu iPhone

Svet je plný absurdných zákonov, tie nové pritom vznikajú každý deň. Najnovšie vznikol jeden zaujímavý v New Yorku. Tento zákon by mohol spôsobiť zákaz predaja telefónu značky Apple.

Tamojší zákonodarcovia totiž uvažujú o tom, že by začali pokutovať predaj akéhokoľvek telefónu, ktorý nie je možné dešifrovať buď výrobcom, alebo poskytovateľom operačného systému. V prípade iPhonu obidve miesta zastáva Apple.

Absurdný zákon hovorí, že predaj či zapožičanie každého telefónu, ktorý bude vyrobený 1. 1. 2016 a nebude sa dať dešifrovať, sa bude pokutovať sumou 2 500 dolárov. To znamená, že by Apple na každom iPhone prerobil. Logicky by teda v New Yorku prestal predávať svoje telefóny.

Pred Apple Store na 5th Avenue by sa tak nehromadili fanúšikovia už týždeň pred predstavením nového iPhonu a firma Apple by prišla o výraznú časť svojich tržieb.

Firma Apple pritom nie je jediná, čo by mala pri schválení podobného zákona problém. Svoje o tom vie aj Samsung, ktorý získal certifikát bezpečnosti od americkej vlády a (vraj) ho tiež nie je možné v prípade potreby dešifrovať.

Navyše, ak by ste v New Yorku žili a chceli po prijatí zákona podobný telefón predať, tak by ste sa automaticky stali zločincom a pravdepodobne by vás v lepšom prípade neminula pokuta.

Ostáva nám tak iba veriť, že ide iba o vtip a nebude potrestaná spoločnosť, ktorá chce len dbať na súkromie svojich zákazníkov.