Neverili by ste, čo všetko sa (okrem rodinných videí) natáča na iPhone

Neverili by ste, čo všetko sa (okrem rodinných videí) natáča na iPhone

Napriek tomu, že sa zariadenia určené na zhotovenie videozáznamu neustále zmenšujú, a od obrovských kamier na VHS kazety sme prešli cez príručné kamery a smartfóny až k malinkým go pro rekordérom, skutočne profesionálne kamery môžu často pripomínať svojich predchodcov z rokov 90-tych. V televíznych štúdiách a pri natáčaní trhákov s množstvom dynamických scén sa teda kameramani ešte vždy slušne zapotia.

Finančnými ochvevmi však prechádzajú aj komerčné stanice a produkcie. Práve tie dovedú ich štáb k rôznym alternatívam produkovania. Napríklad režisér filmu Tangerine, ktorý zaznamenal veľký úspech na tohtoročnom filmovom festivale Sundance, sa po vyčerpaní filmového rozpočtu rozhodol natočiť niekoľko záverečných scén na svoj iPhone. Používal pritom aplikáciu Filmic Pro, ktorej cena je smiešnych 8€. Všetky kamerové nastavenia a filtre zabezpečila práve táto aplikácia. Po dokončení filmu označili jeho tvorcovia priebeh spomínaného natáčania za prekvapivo bezproblémový a iPhone považujú za mimoriadne spoľahlivý video rekordér.

Neľahkou situáciou zrejme prechádza aj švajčiarska televízia Léman Bleu, ktorá obmedzila svoje vysielanie na pár hodín denne a rovnako bola nútená vymeniť náročnú filmársku techniku za iPhony. Reportéri na ne natáčajú dokrútky sami, bez prítomnosti kameramana odborníka. Na kvalite to však údajne vôbec nie je badať, reportáže sa stali rýchlejšími a aktuálnejšími. Po špeciálnom školení sú schopní dokonca vysielať reportáže cez svoj mobil naživo.

Ani vynaliezaví Švajčiari však neprišli s týmto nápadom prví. Riaditeľ spomínanej televízie poznamenal, že jedno škandinávske internetové spravodajstvo natáča na iPhone svoje reportáže už niekoľko mesiacov. O podobný experiment sa (neprekvapivo) pokúsili aj v USA na stanici Fox46 ešte v roku 2014. Kvôli technickým problémom a nedostatočným znalostiam reportérov sa však čoskoro museli vrátiť ku klasickému systému.

O tom, že iPhone je zariadenia mnohých využití, nie je pochýb už od predstavenia prvého modelu. Rozvoj aplikácií ide ruka v ruke s rozširujúcou sa mierou jeho využitia. Ktohovie, možno toto (alebo iné) jablčné zariadenie už čoskoro nahradí všetky bežné rekordéry.