iOS

Nelichotivý výsledok pre Android: Marshmallow nepoužíva takmer nikto

· 2 min read
Nelichotivý výsledok pre Android: Marshmallow nepoužíva takmer nikto

Marshmallow, najnovšia príchuť mobilného operačného systému od Google, je stále len na nepatrnom zlomku zariadení. Android 6.0 Marshmallow, vydaný na začiatku októbra, je len na 1,2 percentách Android zariadení, ako dokazujú najnovšie štatistiky. Hoci je to stále malé číslo, je to výrazný nárast oproti 0,7 percentám v minulom mesiaci.

Google robí štatistiky podielu jednotlivých verzií Androidu kontrolou všetkých zariadení, ktoré sa prihlásili na Google Play Store počas sedemdňového obdobia, ktoré sa skončilo tento pondelok. Nevrlé prijatie najnovšej verzie užívateľmi je vedľajším účinkom ťažkopádneho a niekedy frustrujúceho procesu aktualizácie. Veľkou nevýhodou Androidu je, že jednotliví výrobcovia smartfónov a iných Android zariadení musia otestovať každú novú verziu od Google pre každé zariadenie jednotlivo predtým, ako vypustia aktualizáciu. To znamená, že užívatelia Androidu často musia čakať aj mesiace na najnovšiu verziu. To tiež znevýhodňuje vývojárov, ktorí musia neustále navrhovať aplikácie pre rôzne verzie Androidu.

Zroj: thinkapps.com

Len málo z výrobcov vypustilo Marshmallow. Predinštalovaný je na nových Nexusoch 5X a Nexusoch 6P a v októbri sa dostal aj do iných zariadení s prívlastkom Nexus. Ponúka ho aj LG na niektorých z vlajkových smartfónov G4. Ostatní výrobcovia, ako je Samsung, oznámili, že plánujú s Marshmallow začať na začiatku tohto roka. Minulý víkend Samsung oznámil, že Galaxy S6 a S6 Edge sú pripravené na Android 6.0.1 Marshmallow.

Predchádzajúca verzia Androidu - Lollipop, ktorá bola prvýkrát vydaná v roku 2014, má podľa posledných štatistík 34,1 % užívateľov. Jej predchodca KitKat je na tom dokonca ešte lepšie, drží si 35,5-percentný podiel, hoci sa pomaličky zmenšuje. Podiel verzie Jelly Bean klesol na 23,9 percent z 24,7 percent. Gingerbread a Ice Cream Sandwich, ktoré boli vydané ešte v roku 2011, tiež stratili mnoho užívateľov, no držia si podiel 2,5, respektíve 2,7 percenta. Verzia Froyo, ktorá debutovala už v roku 2010, zostala na zozname s podielom 0,1 percenta. Staršie Android zariadenia sa často nedajú upgradovať na novšie verzie, čo vysvetľuje percentuálne rozdelenie verzií.
Pre porovnanie uvádzame aj dáta priamo od spoločnosti Apple: najnovší iOS 9 má podľa poslednej štatistiky až 76 % užívateľov. iOS 8 využíva 17 % a iOS7 a starší len 7 %.

zdroj titulného obrázka: pcadvisor.co.uk
zdroj: cnet.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read