Nelegálny obchod Jobsa a Wozniaka, ktorý im takmer umožnil telefonovať s pápežom

Nelegálny obchod Jobsa a Wozniaka, ktorý im takmer umožnil telefonovať s pápežom

Každý z nich bol iný, a predsa spolu vytvorili niečo obrovské. V práci sa skvelo dopĺňali. Jobs mal úžasné myšlienky a Wozniak ich vedel previesť do reality.


Ako zakladateľov spoločnosti Apple ich pozná každý, ale málokto vie, že ich prvým spoločným biznisom bolo nelegálne predávanie blue boxov. Išlo o predaj zariadení, ktoré ľuďom umožňovali telefonovať kdekoľvek a akokoľvek dlho a hlavne úplne zadarmo.


Zdroj: todayifoundout.com


Prvé blue boxy vyrobil Wozniak v roku 1972. Avšak s myšlienkou predávať ich prišiel Jobs. Celý nápad s blue boxami však nebol ich vlastný. Odkopírovali ho od známeho telefónneho hackera Johna „Cap´n Crunch“ Drapera. Toho potom za odmenu zamestnali v spoločnosti Apple. Bol tam zamestnaný dokonca aj v dobe, keď bol vo výkone trestu odňatia slobody na 5 rokov, práve za hackerské „prešľapy“ s telefónmi.


Zhotovenie blue box-u, aby mohli zavolať pápežovi?


„Stevovia“ zdieľali okrem vášne pre technológie aj spoločný zmysel pre niekedy až „čierny“ humor.


Zdroj: intheknow7.files.wordpress.com


Wozniak sa jedného dňa rozhodol zavolať cez svoj blue box pápežovi. Vydával sa pritom za amerického diplomata Henriho Kissingera. Dokonca vraj napodobňoval i prízvuk, aby nevzbudil podozrenie. Narazil však na problém, pretože práve v tej dobe pápež oddychoval a tak nebolo možné hovor uskutočniť.


Jobs a Wozniak prestali s výrobou blue boxov až keď boli takmer prichytení políciou. Podľa ich vyjadrení na skrinkách zarobili okolo 6000 dolárov.


Celú záležitosť s blue boxami však nepovažovali za prešľap. Práve naopak, Jobs sa o skúsenosti s blue boxami vyjadril ako o jednom z momentov, ktoré mu otvorili oči. „Bolo magické ako si dvaja tínedžeri mohli zhotoviť skrinku za cenu 100 dolárov a kontrolovať bilióny dolárov infraštruktúry v celej telefónnej sieti na celom svete...Skúsenosti ako tieto nás naučili akú silu majú nápady.“


Keby „Stevovia“ nezhotovili blue boxy, možno by dnes nebol ani žiaden Apple.


Zdroj titulnej foto: h-cdn.co
Zdroj: todayifoundout.com