Názor: vytratil sa z Apple perfekcionizmus?

· 2 min read
Názor: vytratil sa z Apple perfekcionizmus?

Počúvame to na každom rohu: vraj Apple po odchode Steva Jobsa nie je to čo, čo bol. Je to naozaj tak? To je pravdepodobne na posúdení každého z nás, ja vám ale ponúkam svoj osobný názor.

Všetko to začalo dňom, kedy som si chcel kúpiť iPod Touch a rozhodoval som sa, akú farbu by bolo vhodné zvoliť. iPod už dávno nechcem, ale pri výbere mi do oči udrel jeden fakt: ako je možné, že má Apple vo svojej ponuke pod názvom Space Grey asi 4 rôzne farby? Nižšie ponúkam obrázok.

Okamžite mi napadla napríklad príhoda o tom, ako Apple vyrobil niekoľko stoviek prototypov Macintosha a pri tých posledných videl rozdiel už iba Steve Jobs. Ten chcel, aby bolo všetko dokonalé a tak museli o desatiny milimetra meniť zaoblenie hrán.

Mimochodom: Viete, že žiadny Apple produkt (vrátane káblov) nie je biely? (aspoň nebol, keď som tento fakt niekde čítal) Steve Jobs nenávidel bielu farbu a tak Johny Ive navrhol pár sivých farieb, ktoré sú prakticky biele, len preto, aby bol Steve Jobs spokojný.

Práve pri farbách som si uvedomil, že to nie je ako kedysi. Samotný iOS nie je doladený a na OS X každodenne nachádzam malé, nepodstatné bugy, ktoré by tam ale podľa mňa za éry Steva Jobsa neboli. Nemyslím to v zlom, iba myslím, že Steve bol "sekera", ktorá v Appli po jeho odchode čiastočne chýba.

Takisto si všímam, ako sa pomaly rozširuje ponuka produktov, čo je absolútne proti logike Steva Jobsa, ktorý po návrate do Applu odstránil z ponuky takmer všetky produkty a nechal iba tie základné.

Vytratil sa teda z Applu perfekcionizmus? Podľa mňa áno, čiastočne sa vytratil. Dúfam však, že Apple opäť zjednotí svoju produktovú radu, optimalizuje všetky 4 operačné systémy a bude to ten Apple, ktorý sme všetci mali tak radi. Ani teraz to nie je zlé, predaje rastú a jabĺčna firma z Curpertina stále nemá konkurenciu. A presne toho sa obávam: že bez Jobsa v Appli nemajú dôvod čokoľvek zmeniť.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read