Názor: Potrebuje dnes ešte niekto vôbec Jailbreak?

· 2 min read
Názor: Potrebuje dnes ešte niekto vôbec Jailbreak?

Človek, ktorý nie je v oblasti techniky a hlavne iPhonov úplne nový, tak už určite postrehol slovo Jailbreak. Tento termín označuje proces pri ktorom sa vo výsledku odomknú systémové súbory v systéme iOS a uzavretý systém sa tak stáva otvoreným. Je to vlastne podobná vec ako Root na Androide.

Zväčša sa pri tomto procese tiež nainštaluje obchod Cydia. Je to alternatíva k App Store na ktorej sa však nachádzajú hlavne tzv. "Tweaky", ktoré nejako vylepšia systém, pridajú nejakú funkcionalitu, alebo čokoľvek na čo si vie kto spomenúť.

Kedysi bol Jailbreak veľmi významný. Prvý iPhone totiž neponúkal vo svojich začiatkoch App Store a jediná cesta ako na iPhone dostať čokoľvek čo tam nebolo. V ďalších verziách systému ste mohli pridať napríklad widgety, či vylepšiť oznámenia. Vždy sa skrátka našlo niečo čo stálo za to počkať si na Jailbreak a inštalovať ho.

zdroj: redmondpie.com

Aj keď to môže znieť ako super vec a hockto neznalý by si povedal prečo by niekto nemal chcieť vylepšiť si svoj iPhone, tak je tu hneď niekoľko možností. Tou prvou je napríklad spomalenie systému keď je zahlcovaný neodborným používateľom. Tou ďalšou je tiež väčšia zraniteľnosť systému, čím sa vytráca jedna z hlavných priorít iOS: Bezpečnosť. To, že ak sa vám iPhone pokazí a vy ho neviete obnoviť cez iTunes do pôvodného stavu, tak vám padne záruka je už len čerešničkou na torte.

Apple tak bojuje proti Jailbreaku rôznymi cestami. Treba na neho čakať stále dlhšie a dlhšie, čím oň klesá záujem. Pravidlom sa stalo, že akonáhle vyšiel jailbreak, tak do pár dní bola vonku nová verzia systému na jabĺčne zariadenia ktorá vytvorila záplatu a znemožnila ho.

zdroj: thebigbax.com

Komunita okolo Jailbreaku a Cydie tak oslabla rovnako, ako jeho potreba. Vzhľadom na fakt, že je každý iOS lepší a lepší a dá sa stále viac a viac prispôsobiť tak bežný používateľ v dnešnej dobe nevidí dôvod sa o Jailbreak zaujímať. Pre Apple to je dobré, pretože vyhráva boj ktorým sa netají.

Otázkou však je, či vôbec ešte niekto okrem pár nadšencov a hackerov stojí o existenciu Jailbreaku. Niekedy sa využíval aj na kradnutie aplikácii, no v dnešnej dobe snáď každý radšej dá pár eur za aplikacie akoby mal riskovať bezpečnosť zariadenia.

Či si Jailbreak nájde ešte miesto v srdciach jabĺčkarov je otázne a ukáže to len čas. A čo si myslíte vy? Používate Jailbreak, alebo už dávno nie?

zdroj: idownloadblog.com


Zdroj titulnej foto: venturebreak.com