Názor: Nový MacBook bol zlou cestou Apple

· 2 min read
Názor: Nový MacBook bol zlou cestou Apple

Málokedy sa mi stáva, že produkt od Apple sa mi nepáči ako teraz nový MacBook. Počítače od Apple boli bez pochýb vždy jedny z najlepších produktov v IT. Vždy boli niečím, čo spájalo nádherný elegantný dizajn, najprepracovanejší a najstabilnejší systém a kvalitný hardvér.

Bohužiaľ, musím povedať, že to v prípade nového MacBooku tak nie je. Nádherný dizajn si zachoval, dokonca v určitých prípadoch aj zlepšil a zmodernizoval. Myslím si, že najlepší krok vpred je zníženie váhy a veľkosti, to sa však dalo čakať. Na dizajne mne osobne najviac chýba osvetlené jabĺčko, ktoré sa dokázalo vždy elegantne rozsvietiť či zhasnúť. Pridanie nových farieb mi pripadá ako ďalší zlý krok. Ak ste niekde videli MacBook, okamžite ste ho rozoznali od iných počítačov. Pridanie farieb mi nepripadá ako typická „eplácka” ideológia.

macdigger.ru

Čo sa týka vzhľadu, MacBook síce išiel hore a stále patrí medzi top, ale výkonovo zapadá medzi lacné kancelárske počítače. Z pohľadu funkčnosti ho ale systém drží stále vysoko, i keď aj o stabilite OS X v posledných rokoch sa tiež dá diskutovať. Po mojom porovnávaní 2 a pol roka starého MacBooku Pro z roku 2013 v základnej zostave a nového MacBooku môžem povedať, že sú si výkonnostne veľmi podobné. Práca s videom, fotografiami a grafikou je úplne rovnaká na oboch, ale pri novom MacBooku mám výhodu, že môžem pracovať s ForceTouch Trackpadom, ktorý urýchľuje prácu.

Zatiaľ ho ale nepodporuje takmer žiadny softvér okrem Apple. Rovnako to je aj s prácou na internete. Ďalej som porovnával možnosti hry Counter-strike GO. Na moje počudovanie šiel na novom MacBooku veľmi dobre. Pri rozlíšení 1 680 × 1 050 mi šlo CS GO na 45-50 fps a hra fungovala výborne. Po nastavení maximálneho rozlíšenia mi ukazovalo približne 20 fps, čo už bolo takmer nemožné na hru. MacBook z roku 2013 mal takmer veľmi podobné výsledky, avšak chvíľu po zapnutí hry sa rozbehol chladič, ktorý dosť nepríjemne hučal.

Keďže nový MacBook chladič nemá, bol absolútne bez otravných zvukov. Toto je ďalšia vlasnosť, ktorú beriem ako veľký krok vpred. Odstránenie chladiča. MacBook sa tak stal hlučným približne ako iPhone či iPad.

http://img-3.gizmag.com

Záverom je to, že firma Apple síce posunula nový MacBook v dizajne, mobilite a modernosti, ale hardvérovo zostal stagnovať na mieste svojho predchodcu, čo firme nerobí dobré meno. Preto dúfam, že na najbližšom WWDC alebo inej konferencii Apple predstaví počítače, ktoré budú znamenať revolúciu, ako to tento kalifornský gigant už neraz dokázal.

Zdroj titulnej foto: origin.media.t3.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read