Názor: Apple a kopírovanie

· 2 min read
Názor: Apple a kopírovanie

Určite to poznáte: ten kopíruje Apple, tamten kopíruje Apple. Všetci kopírujú Apple a Apple zas prichádza s geniálnymi nápadmi. Takto vníma vzniknutú situáciu veľa ľudí. Ostatní vravia, že Apple vlastne nič nevymyslel a niet ho prečo obdivovať. Ako to v skutočnosti je sa asi budeme iba dohadovať. Ja vám teraz ponúkam môj pohľad na celú vec. A keďže som človek, ktorý má potrebu si vyliať srdiečko verejne, je možné, že takýchto článkov bude viac.

V dnešnej dobe majú peniaze veľmi veľkú rolu. Každý ich chce mať čo najviac a výnimku netvoria ani technologické spoločnosti. Tie s cieľom čo najvyššieho zisku tlačia do predaja rok čo rok nové produkty. Je však na mieste povedať, že len málokedy má výrobca dostatok inovácií a nápadov na to, aby jeho produkt zaujal, a preto kopíruje. Kopíruje ostatných výrobcov. Ak by sme chceli zostaviť rebríček najviac kopírovaných spoločnosti, určite by si firma Apple našla svoje miesto na popredných priečkach. Kopíruje ju snáď každá druhá fabrika v Číne (obrazne povedané samozrejme) a takisto niektoré známe značky. Jeden príklad za všetkých je Samsung, jeho rada Galaxy a množstvo patentových sporov. Ale prečo je práve Apple terčom kopírovania?

Apple prekonal Coca-Colu a stal sa najhodnotnejšou spoločnosťou sveta. Je to enormný úspech, ktorý určite neprišiel sám od seba. Apple možno nevymyslel myš, kapacitný dotykový displej, možno nevymyslel vôbec nič, ale dokázal veci predať ľuďom. Dokázal ľuďom dokázať, že si práve jeho produkt chcú kúpiť. Jeho hlavným triumfom nie sú GHz, GB, ani iné technické parametre, ktoré mojej mame a starým rodičom nič nepovedia. Namiesto toho, aby Apple pri novom Macbooku uviedol grafické a výkonnostné benchmarky jednoducho uvedie, že je 2x rýchlejší ako predošlá generácia. Každý sa hneď vie pozrieť na svoj MacBook a povedať si, aké by to bolo, ak by jeho stroj išiel 2x rýchlejšie.

Myslím, že veľa spoločností sa snaží práve preto Apple okopírovať a zopakovať jeho úspech. Apple ale jednoducho má svoj šarm, ktorý je nenapodobiteľný. Aspoň zatiaľ. Apple si môže pýtať za produkty vyššie ceny, pretože je to Apple. Ten Apple, ktorý síce za danú cenu neponúkne najlepšie parametre, ale ponúkne istotu, že všetky funkcie budú fungovať a všetko pôjde ako má bez komplikovaných nastavení. Poslednú dobu to síce prestáva byť pravidlo, ale o tom už možno inokedy. A ako vnímate problematiku a dôvody kopírovania vy?

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read