Navštívili sme nové múzeum Apple v Prahe

· 5 min read
Navštívili sme nové múzeum Apple v Prahe

Je 17. decembra 16:59 a my čakáme v Prahe na Husovej ulici č. 21 na slávnostné otvorenie najväčšej osobnej zbierky predmetov Apple. Keďže na pozvánke neboli uvedené žiadne podrobné informácie, do poslednej chvíle sme nevedeli, čo od akcie čakať.

O 15 minút neskôr je už pred múzeom celkom slušný dav ľudí, ktorí taktiež netušia, čo sa deje, ale keďže na budovu sa nastavuje projekcia, cítia, že to bude niečo veľké. 15-minútové meškanie otvorenia nezanecháva dobrý dojem. Pohár trpezlivosti preteká mamičke, ktorá čaká s malými deťmi v chladnom počasí. Búcha na dvere, aby sa usporiadatelia vyjadrili, čo ďalej.

O 17:20 sa pánom, ktorí mali na starosti videoprojekciu na budove, konečne podarilo zarovnať projektované svetlo s oknami na múzeu. Predstavenie sa môže začať. To, že použili na projekciu operačný systém Windows, profesionálnosti, vzhľadom na akciu, na kvalite nepridalo.

Video premietané na budovu bola celkom slušná infografika toho, ako sa firma Apple vyvíjala, a bola to príprava na to, čo nás čaká vnútri.

Po skončení videa usporiadatelia strhli z okien plachty a nás privítal celkom pekný obraz 5 farebných iMacov, ktoré Apple preslávili.

Dvere sa otvorili a dav sa začal hrnúť dnu. Vzápätí prišlo pre väčšinu zúčastnených sklamanie. Slávnostné otvorenie bolo len pre VIP, Pre verejnosť bude múzeum otvorené od 19.12.2015 . Vstup bol na špeciálnu VIP vstupenku s QR kódom, ktorú sme ako redakcia, samozrejme, dostali.

A tu sa naša fotogaléria končí, všetci hostia dostali zákaz fotografovať exponáty výstavy, čo pre múzeum určite pôsobilo kontraproduktívne. Tak sme už ďalej pokračovali bez fotenia. Pri pulte nám hostestky v tenisových polotričkách a minisukniach v historických farbách Apple podávajú jablkový džús v rovnako ladenej fľaške a my pokračujeme na začiatok výstavy cez turniket. Tu na nás už hľadia rôzne fotky, ročenky z dôb, keď boli zakladatelia ešte študenti

infografiky, a prvé vystavené exponáty. Ako prvý nás zaujal sklenený stojan s extrémnym zoomom na prvý plošný spoj Apple 1. Po pohľade na matičnú dosku prvého počítača Apple zhora uvidíte krásne zväčšený obraz histórie.

Pokračujeme ďalej. V obrovskej vitríne sa nachádza prvý fyzický a asi aj najdrahší exponát zbierky - vyššie spomínaný počítač Apple 1 spolu so všetkým príslušenstvom, ktoré k počítaču v tej dobe patrilo. Mohli ste vidieť aj unikátne Stevovo oblečenie, ktoré sa preňho stalo typické pri prezentáciách nových Apple zariadení.

Uvedomil som si, že zbierka bude naozaj zaujímavá. Ďalší v poradí bol Apple II v krásnom prevedení v 100 % vizuálnom stave. Nasledoval Macintosh - ďalší zlomový bod, ktorý písal históriu toho, ako dnes používame počítače. Upútala aj Lisa s podpisom spoluzakladateľa Steva Wozniaka a ďalšie počítače zo začiatkov spoločnosti Apple.

Postupne sa začali miestnosti deliť na jednotlivé fázy fungovania spoločnosti. Prvú fázu som spomínal vyššie. Nasledovala miestnosť venovaná obdobiu, keď vyhodili Steva Jobsa z vlastnej spoločnosti, miestnosť plná počítačov, ktoré nepoznáme, ktoré sa do histórie nezapísali a ktoré Apple takmer dohnali k bankrotu. Taktiež sa tu nachádzajú tlačiarne a podobné nepopulárne príslušenstvo.

Ďalšia miestnosť už bola v modernom duchu. V jednotlivých vitrínach sme videli evolúciu počítačov iMac, Power Mac, Mac Mini, Macbookov. Všetky krásne usporiadané, v dokonalom stave, akoby ste ich práve vybrali z krabice. Doslova ste cítili vôňu počítačovej histórie. Nasleduje miestnosť s 3D vizualizáciou, kde si nasadíte okuliare a sledujete vývoj Maca.

Videli sme aj kultovú miestnosť, iPhony, iPady, príslušenstvo, a, samozrejme, iPody.

Krásna grafika vsadená do exponátov vám napovie, v akom duchu je celé múzeum vytvorené.

Samozrejme, nechýba žiaden produkt vyrobený do roku 2014. Nájdete tu vitrínu s iPadmi aj iPhonmi. Ako bonus môžete vidieť okrem prvého iPhonu aj vzácny prototyp tohto zariadenia.

Na záver musím povedať, že múzeum je výnimočné miesto, ktoré očarí naozaj všetkých milovníkov zariadení Apple, ale aj bežného chalana či babu, ktorí majú nejaký iPhone alebo iPod. Celé múzeum je ladené v dizajne typickom pre Apple, čisté a jednoduché línie, použité materiály, sklo, drevo, biela farba.

Zaujímavé je, že dĺžka káblov nainštalovaných k exponátom je dokopy 12-tisíc metrov. Zbierka zahŕňa 472 exponátov. Celú prehliadku hlasovo sprevádzajú citáty vyslovené Stevom Jobsom. Múzeum ti po prihlásení na WiFi ponúkne multimediálneho sprievodcu po vystavovaných exponátoch, kde sú všetky podrobnosti o konkrétnych kúskoch, funguje to vážne skvele. V podzemnej časti múzea sa nachádza štýlová kaviareň a Vegan Raw bistro, kde dostanete okrem občerstvenia aj tablety na skrátenie času. Pre deti je pripravená multimediálna interaktívna miestnosť. Múzeum je otvorené denne od 10. - 22. hodiny.
Štandardné vstupné je 300 CZK (cca 11 €), študentské vstupné je 220 CZK (cca 8 €) a vstupné pre deti je v cene 140 CZK, čo je asi 5 €, vzhľadom na aktuálny kurz.

Celý zisk vyzbieraný zo vstupného bude použitý na charitatívne účely.

A keďže si sa dostal až sem, tak ako aj Apple, aj my sme piráti, a preto vám ponúkame pár fotiek, ktoré sme stihli spraviť v múzeu.
Related Articles

Top zbierky Apple produktov
· 3 min read