Návod: Ako najlepšie odfotografovať ohňostroj

· 4 min read
Návod: Ako najlepšie odfotografovať ohňostroj

Určite si každý jeden z nás pri oslave Nového roka alebo špeciálnej udalosti chce spraviť pamiatku a zachytiť zopár záberov nádherného ohňostroja, ktorý svieti na oblohe. Nie je to ale ľahké. Na prvý pohľad si môžete myslieť, že ste fotky urobili perfektne, ale v mnohých prípadoch sa mýlite. Fotky sú často rozmazané, nie je zachytený výbuch ohňostroja v najlepšom momente a vynára sa ešte mnoho ďalších problémov.

Nemôžeme to dávať za vinu výrobcovi, ale skôr technike fotenia. Fotoaparát iPhonu je naozaj skvelý, avšak nedokáže nemožné, obzvlášť za takých náročných svetelných podmienok.

Zdroj: blogs.wsj.com

Urobiť perfektnú snímku sa však predsa len dá! Stačí si len zaobstarať tie správne pomôcky, dobre nastaviť fotoaparát a dokonalá fotografia je na svete.

Zaobstarajte si tripod

Toto je najdôležitejšia pomôcka, aby ste dokázali zachytiť ohňostroj v tej správnej chvíli.

Pokiaľ fotíte iPhonom cez deň, malé pohyby, ktoré vykonávate pri fotení, sa neprejavia v takom množstve ako v noci. V noci sa na vašej fotke prejavia aj tie najjemnejšie pohyby a vznikne rozmazaná fotka. Tomuto problému nahráva fakt, že ruky máte vo výške hlavy, alebo vyššie, a je omnoho ťažšie udržať váš smartfón v správnej polohe.

Zdroj: theappfactor.com

S tripodom sa problému jednoducho vyhnete. Veľkosť, ktorú si zvolíte, je na vás. Buďte si len istí, že ste ho umiestnili správne a že nikto vám necloní pri zachytávaní vašich fotiek.

Vypnite niektoré nastavenia fotoaparátu

Pri fotení v noci je potrebné mať vypnuté isté funkcie, ktoré by fotku len zbytočne pokazili. Prvou z nich je určite blesk fotoaparátu. Pokiaľ ho máte v automatickom režime, odporúčam ho vypnúť. V automatickom režime iPhone deteguje málo svetla a práve preto vám ho určite spustí, to však nechceme.

Druhou funkciou, ktorú je dobré mať vypnutú, je HDR. High dynamic range je funkcia, ktorá zachytí niekoľko snímok od najtmavšej až po najsvetlejšiu. Tieto snímky následne umiestni do jednej fotografie. Funkcia je veľmi vhodná na zachytávanie krajiny, avšak nie na fotenie pohyblivých objektov.

Zdroj: shopify.com

Zapnite tieto nastavenia fotoaparátu

Panoráma. Možno sa budete čudovať, ale táto funkcia je naozaj užitočná pri zachytávaní záberov ohňostroja. Pokiaľ sa na oblohe rozprestiera viacero ohňostrojov, táto funkcia je určená presne na to. Stačí len umiestniť iPhone na tripod a otáčať ním dovtedy, dokým nebude panoráma hotová. Týmto spôsobom môžete získať naozaj pútavé zábery.

Ďalšou veľmi zaujímavou funkciou je funkcia Time-lapse. Time-lapse dokáže v určitým časových intervaloch zachytávať fotky, ktoré následne spojí do jedného videa.

Samotné nahrávanie videa je tiež užitočným spôsobom zachytenia ohňostroja. Takto zachytíte celú "svetelnú show".

Nájdite si to správne miesto

Pre niekoho to môže znieť bezvýznamne, avšak je to tiež podstatný prvok zachytenia tej správnej fotografie. Nie je veľmi dobré byť priamo pri ohňostroji, pretože bude komplikovanejšie umiestniť tripod a následné fotenie s ním. Na druhej strane je lepšie si nájsť miesto ďalej od ohňostroja, napríklad cez jazero alebo podobne. V tomto prípade môžete zachytiť krásne fotky ohňostroja, ktorý sa odráža od hladiny vody.

Zdroj: travelchannel.com

Aplikácie s dlhou expozíciou

Kvalitná fotografia ohňostroja závisí aj od dlhej expozície. Nastavenia fotoaparátu iPhonu neumožňujú nastavovať dĺžku expozície. Avšak niektoré aplikácie to dokážu.

Manual a Slow Shutter Cam sú aplikácie ideálne na riešenie tohto menšieho problému. Jednou nevýhodou je, že sú platené, avšak suma 1.99 $ nie je až taká prehnaná. Aplikácia LongExpo je jedinou z tejto trojice, ktorá nie je platená. Všetky tri aplikácie nám ponúkajú nastavenia jasu fotky v situáciách s nízkou intenzitou svetla alebo nastavenia dĺžky expozície.

Odporúčam vopred si naštudovať niečo o týchto aplikáciách, vyskúšať ich a následne s nimi pracovať, pretože nie je najlepšie ísť do niečoho naslepo. Chcete predsa, aby sa na vaše fotografie dalo pozerať.

Zachyťte čo najviac záberov

Pri fotografovaní ohňostroja alebo podobných objektov nie je nikdy zlé zachytiť čo najviac záberov. Fotenie sekvenciou je na to ideálne, pretože takto získate viacej fotiek, z ktorých si len vyberiete tie najlepšie a zvyšok ľahko vymažete. Budete mať istotu, že ste svoj záber urobili kvalitne.

Zdroj: cultofmac.com

Záver

Pri dodržiavaní týchto rád by pre vás fotenie ohňostroja nemalo byť problémom.


Zdroj titulnej foto: [macphun.com](https://macphunsoftware.cachefly.net/macphun/landings/july4th/ck_Fireworks_page2x.jpg) **Zdroj: [cultofmac.com](http://www.cultofmac.com/436125/iphone-fireworks-photos-tips-how-to/#more-436125)**