Nauč sa vyhľadávať s Google ako profík

Nauč sa vyhľadávať s Google ako profík

Dnešné vyhľadávacie nástroje sú už natoľko prepracované, že nám veľakrát ukážu, čo chceme, skôr, ako o tom sami vieme. A i keď sa novodobé spoločnosti snažia ísť čo najjednoduchšou cestou, pri niektorých z nasledujúcich tipov sa budeš cítiť ako heker, snažiaci sa nabúrať do Pentagónu.

Úvodzovky na presné vyhľadávanie

Ak vieš, čo chceš hľadať, umiestni pred hľadaný výraz úvodzovky. Ak by sme hľadali iba Joe Blogs, medzi týmito dvoma bodmi by mohlo byť umiestnené iné slovo. Takto sa hľadá doslovné spojenie "Joe Bloggs".

Vylúč výraz

Ak hľadáš presný výraz, no nechceš, aby bol spojený s inými výrazmi, použi pomlčku alebo mínus. Napríklad "Joe Bloggs -jeans".

Alebo

V prípade, že si nie si istý, môžeš medzi dva výrazy vložiť slovíčko OR. Google bude hľadať buď jeden, alebo druhý variant.

Hľadaj so synonymami

Ak chceš hľadať jeden výraz či meno, no chceš vyhľadávanie spresniť, použi vlnovku. Napríklad Fico ~politik, mnohým mohli napadnúť aj iné synonymá.

Vyhľadávanie na stránke

Chceš vyhľadávať nejaký ten článoček na najlepšej stránke o Apple, ThinkApple? Začni so site:thinkapple.sk a pokračuj slovami, ktoré by si chcel nájsť.

Nechaj Google doplniť vety

Keď napríklad hľadáš film, ale nevieš jeho celý názov, namiesto slova umiestni hviezdičku. Môžeme uviesť Pulp Fiction, Historky z podsvetia. Napíš Historky z * a Google sa bude snažiť doplniť najrelevantnejšie výsledky.

Alebo si môžeš vyskúšať svoje super nadupané programátorské schopnosti a do vyhľadávania napchať všetky tieto tipy. Tak čo, pomohli sme ti alebo si vedel o všetkých?