iOS

Nastavenia iPhonu prehľadne a správne! Prvá časť

· 2 min read
Nastavenia iPhonu  prehľadne a správne! Prvá časť

Sťažujete sa na slabú výdrž batérie alebo množstvo zbytočných upozornení od aplikácií? Nič vám nesľubujem, ale v sérii týchto článkov nájdete riešenie na vaše problémy. Prejdeme si všetky možnosti v nastaveniach do tých najmenších detailov. Klepnime teda na známu ikonu s ozubeným kolieskom a poďme na to! V tejto časti sa budeme venovať len základným nastaveniam - prvej skupine.

Režim lietadlo, jednoduchý prepínač, ktorý po zapnutí odpojí iPhone od mobilnej siete, vypne Wi-Fi a Bluetooth, určite sa ho oplatí aktivovať pokiaľ sa práve chystáte dlhší čas pracovať v aplikácii, ktorá nevyžaduje internetové pripojenie a práve neočakávate žiadny dôležitý hovor. Vašou povinnosťou je zapnúť ho počas akéhokoľvek letu. Dostupný je aj po vysunutí ovládacieho panelu (zospodu hore) pod ikonou lietadla.
Wi-Fi, veľký fenomén posledných rokov, po zapnutí prepínača sa aktivuje a automaticky vyhľadá dostupné siete, potom na ne stačí klepnúť, ( zadať heslo) a ste pripojení. Keď klepnete na ikonu "i" naskytne sa vám možnosť nastaviť parametre pripojenia a pri známych sieťach aj "Odstrániť zo zoznamu" (známych sietí), čím vypnete automatické pripojenie k danej sieti.

Bluetooth nám podáva možnosť pripojiť zariadenia (reproduktory, klávesnice, slúchadlá), ktoré túto technológiu podporujú, bezdrôtovo. Tie, ktoré sme už predtým mali pripojené sa zobrazia v menu "Moje zariadenia" a pripojenie k nim prebehne automaticky. Pre ich odstránenie stačí klepnúť na ikonu "i" vedľa nich a zvoliť možnosť "Ostrániť toto zariadenie".
Mobilné, ak máte predplatený určitý objem dát v podstate máte prístup k internetu hocikde, ak ale nič predplatené nemáte a nechcete prísť o peniaze radšej prepínač "Mobilné dáta" vypnite, rozhodne sa ich oplatí vypnúť aj keď viete, že ich dlhší čas nebudete používať - šetrí to batériu. "Hlas a dáta" nám dáva na výber medzi LTE, 3G a 2G, výdrž batérie pri danej verzií sa v poradí zvyšuje ale naopak rýchlosť prenosu dát sa v poradí znižuje, osobne využívam LTE a výdrž batérie oproti 3G sa až tak nezmenila, rýchlosť sa ale zvýšila niekoľkonásobne. Vypnutý dátový roaming zabraňuje používaniu mobilných dát v zahraničí, ak ale máte predplatené dáta aj mimo domovskej krajiny dátový roaming pri návšteve zahraničia zapnite. Zdieľaniu internetu sa budeme venovať nižšie. Ukazovatele "Prevolaný čas" a "Využitie mobilných dát" sú úplne jasné, vynulovať ich pre aktuálne obdobie možno na spodu tohto menu. "Použiť mobilné dáta pre:" nám umožňuje rozhodnúť, či jednotlivým aplikáciam dovolíme pristupovať na internet bez Wi-Fi.
Zdieľanie internetu je možnosť ako využiť vami predplatené dáta aj na iných zariadeniach pomocou Wi-Fi, Bluetooth alebo USB kábla. Možno tu tiež zvoliť heslo pre vami vytvorenú Wi-Fi. Návod ako sa na inom zariadení pripojiť na váš iPhone nájdete v samotnom menu.
Operátor, výber operátora užitočný najmä v zahraničí, bez najmenších obáv nechávam zapnutý "Automatický výber".