Nasadí Apple do iPhone 7 duálny fotoaparát?

· 2 min read
Nasadí Apple do iPhone 7 duálny fotoaparát?

Apple je pri iPhone známy tým, že poskytuje stále to najlepšie, čo môžete medzi telefónmi v oblasti fotoaparátov nájsť. Nakoniec, každoročne to dokazujú rôzne fototesty. Apple sa nenechá zlákať, tak ako väčšina výrobcov na počet megapixelov, ale sústredí sa na iné veci, ako je napríklad šošovka, veľkosť pixelov a svetelnosť.

Objavili sa však informácie, že Apple nechce "zaspať na vavrínoch" a chce do odvetia mobilných fotoaparátov priniesť čerstvý vánok v podobe duálneho fotoaparátu. Ten síce už pár výrobcov vo svojich smartfónoch používa, ale Apple chce dvojicu fotoaparátov použiť úplne iným spôsobom. Pomôcť by mu mali 2 spoločnosti: Corephotonics a LinX. Možno sa pýtate: "V čom sú tieto spoločnosti tak jedinečné?". Odpoveď je jednoduchá: obidve sa zaoberajú duálnymi fotoaparátmi a obidve to robia inak, ako všetci výrobcovia smartphonov.

Zatiaľ čo doteraz všetci využívali jeden (hlavný) fotoaparát k foteniu a druhý k zaostrovaniu alebo meraniu hĺbky, malá spoločnosť LinX, ktorú Apple mimochodom odkúpil za 20 miliónov dolárov používa šošovky pre 2D a 3D fotografie. Ich fotoaparát vie merať skutočné rozmery objektov, ktoré následne prenesie do virtuálnej reality. Špeciálny algoritmus potom zlepšuje napríklad HDR snímky, vernosť farieb, rieši problémy s nízkou úrovňou svetla atď. Jednoducho možnosti je neúrekom a pokiaľ by Apple otvoril API pre vývojárov, určite by s touto technológiou dokázali zázraky.

Druhá spoločnosť menom Corephotonics má technológiu, vďaka ktorej by sa mohli smartphony priblížiť zrkadlovkám. Totiž, telefóny sú v dnešnej dobe najobľúbenejšími fotoaparátmi, ale majú jednu obrovskú nevýhodu. Okrem výnimiek totiž nemajú optický zoom, pretože do ich tenkého tela sa nedokáže vtesnať. Corephotonics všk prichádza s riešením pomocou duálneho fotoaparátu. Jeden objektív je pritom klasický širokouhlý, zatiaľ čo druhý je teleobjektív. Dáta z objektívov sú potom spojené a vzniká súbor, ktorý má možnosť v podstate optického zoomu. Okrem toho má až 4x vyššie rozlíšenie ako fotoaparáty bežného smartphonu súčasnosti.

Ako teda môžme vidieť, Apple skutočne špekuluje o možnosti využitia duálneho fotoaparátu vo svojich zariadeniach. Je však nepravdepodobné, že by zmenil konštrukciu iPhone 6s, preto sa duálneho fotoaparátu dočkáme najskôr v iPhone 7.