"Namaxovaný" iMac Pro bude riadne drahý

"Namaxovaný" iMac Pro bude riadne drahý

Rumory, leaky, špekulácie. Na tohtoročnom WWDC bola predstavená očakávaná novinka - iMac Pro. Obsahuje Xeon procesor, pamät RAM typu ECC a konečne poriadnu grafickú kartu. Proste profesionálna pracovná stanica.

Čo sa týka ceny iMacu Pro, tá je tiež prémiová. Najlacnejší model začína na 4999 USD a bude dostupný v decembri tohto roku. Avšak koľko môže stáť namaxovaná verzia tohto iMacu? Veru, pre bežného človeka to rozhodne nebude.


Zdroj: macstyle.ch


Najnákladnejšie súčiastky v ultimátnom iMacu Pro budú 18-jadrový procesor, grafická karta Radeon Pro Vega, 128 GB ECC RAM a 4 TB SSD. A samozrejme treba zarátať prirážku od Apple, ktorá je rádovo desiatky percent.

Nevie sa, aký presný model porcesora bude použitý v iMacu Pro, server ZDNet použil Xeon E5-2697. Po odčítaní, odhadom, 419 USD za zabudovaný 8-jadrový CPU a použití 18-jadrového modelu sa dostávame sa na cenu 2282 USD. A ešte treba zarátať prirážku od Apple. V poslednom iMacu, tak ako iFixit zistil, bola prirážka až 75%.

Nielen iMacy, ale vo všeobecnosti každý Mac v posledných rokoch dostával nie príliš výkonnú grafickú kartu. Až do tohtoročného WWDC nemal Apple v ponuke dostatočne výkonný Mac pre tvorbu virtuálnej reality, vrátane namaxovaného Mac Pro s dvoma AMD FirePro D700. Avšak treba uviesť, že tento Mac Pro nebol aktualizovaný od roku 2013. Apple je v poslednej dobe zameraný skôr na iPhony a iOS všeobecne. CEO Apple, Tim Cook, bol kritizovaný za to, že Apple zabúda na profesionálov. Terčom kritiky sa stal aj MacBook Pro s Touch Barom, hlavne kvôli absencii portov, maximom 16 GB RAM, či nepríliš výkonnými grafickými kartami, ktoré by v tejto cenovej hladine nemali čo hľadať. Ani iMac Retina 5K Late 2015, predchodca súčasného modelu iMacu, s dodatočnou grafickou kartou R9 M395X 4 GB nie je úplne ideál pre využitie virtuálnej reality, ale s obmedzeniami sa to dá, je totiž VR capable, i keď nie VR ready.

Avšak na tohtoročnej WWDC bol predstavený nový 27-palcový iMac Retina 5K, ktorý je VR ready. Avšak na tvorbu a náročnú prácu s virtuálnou realitou budeš potrebovať iMac Pro, ideálne s príplatkovou Radeon Pro Vega s 16 GB videopamäťou. Avšak táto príplatková grafická karta bude riadne mastná, server ZDnet odhaduje cca 2000 USD, avšak je to len približný odhad, nakoľko táto grafická karta nie je oficiálne ešte v predaji.

Ďalšou položkou bude pamäť RAM. iMac Pro, na rozdiel od spotrebiteľského iMacu, používa ECC RAM-ky, ktoré nájdeš aj v Macu Pro. Keď som kupoval svoj iMac Retina 5K, príplatky za RAM-ku boli šialené, avšak našťastie v tomto modely sú moduly pamäte RAM užívateľsky vymeniteľné. Nevie sa, či budú meniteľné aj v iMacu Pro, avšak keď si porovnáme cenu, za akú Apple ponúka dodatočnú RAM v súčasných Macoch a jej cenu od Crucial a Kingston, tak pri rovnakej marži by 128 GB ECC pamäte RAM stála závratných 2700 USD.

Najvyššia dostupná kapacita SSD disku, ktorá sa bude dať objednať s iMacom Pro, bude 4 TB. Keď si opäť porovnáme, koľko si Apple pýta za upgrade SSD disku v súčasných MacBook Pro (iMac ma totiž o niečo pomalšie SSD ako súčasný MacBook Pro a v profesionálnom iMacu sa očakáva rýchly SSD) a porovnáme cenu s porovnateľným modelom, tak riešenie od Apple by mohlo byť poriadne drahé - až 3600 USD za 4 TB SSD disk. Otázne je, či SSD disk bude užívateľsky vymeniteľný.

Keď si spočítame spomínané upgrady hardvéru, celková cena ultimátneho iMacu Pro sa šplhá na hranicu 17299 USD a je otázne, koľko bude stáť na Slovensku a Česku. Bude zaujímavé sledovať, ako sa bude iMac Pro predávať - či už u nás alebo celosvetovo.

Zdroj titulnej foto: futurecdn.net
Zdroj: 9to5mac.com