Najúspešnejšie slovenské skladby v iTunes (a ich interpreti) #1

· 2 min read
Najúspešnejšie slovenské skladby v iTunes (a ich interpreti) #1

Už takmer štyri roky si aj českí a slovenskí užívatelia jablčných zariadení môžu jednoducho a bezstarostne kupovať digitálny obsah v iTunes. Spočiatku išlo zrejme o „trend“, ktorému mnohí neverili, no dnes je digitálny nákup pre majoritu majiteľov smartfónov samozrejmosťou. CD prehrávače majú svoju éru už za sebou, vinyl dvojnásobne (a hipsteri už nie sú IN). To si uvedomujú aj domáci hudobníci, speváci, interpreti a ich manažéri(s). Hoci to majú popri konkurencii z celého sveta dosť ťažké, mnohí z nich sa vyšplhali vďaka svojim hitom na vrchné priečky iHitparády. Prehľad aktuálnych slovenských bestsellerov a ich interpretov nájdete jedine tu. Hurá do toho!

Albumy
V popredných priečkach slovenského iTunes sa držia dvaja rapoví rivali: Rytmus a Majk Spirit. O tom, že žáner, ktorému sa obaja páni venujú, dominuje platforme digitálneho predaja (teda minimálne na Slovensku), nie je pochýb. Výberovka The best of the Best od Rytmusa sa umiestnila tesne pred mladším konkurentom, presnejšie na 2.priečke aktuálnej hitparády, no už spomínanému Majkovi Spiritovi sa na druhej strane do TOP 5 podarilo dostať hneď s dvoma albumami - Y White (3.priečka) a Y Black (4.priečka). Michalovi Dušičkovi AKA M. Spiritovi sa podľa iTunes hitparády darí naozaj výborne, keďže má v TOP 30 ešte jeden album - Nový človek. Ten je momentálne na 23. mieste, čo je - ako napriek - opäť jednu priečku za albumom Navždy od Kontrafaktu.
O tom, že cieľovou skupinou nákupu v iTunes nie je len veková kategória 13-18 svedčí výborné umiestnenie ďalšej the best of, konkrétnejšie The best of Pavol Hammel, ktorá zahniezdila na 8.priečke.
Taký niekdajší slovenský slávik Richard Müller a jeho album Hlasy, na ktorom sa podieľala aj vokálna skupina Fragile sa v 30-ke umiestnila len veľmi tesne - patrí jej 29. miesto.

Hudobné videá a skladby
Výrazne horšie si našinci vedú v tejto kategórii, kam sa medzi tridsať najlepších zmestila jedine Mandolína od Adama Ďuricu. Dnes sa jednoduché úsmevné video nachádza na 26. mieste a v rebríčku skladieb jej patrí o niečo slabšie, 28.miesto. Vyššie v tomto rebríčku sa nachádza jeho hit Neľutujem, sídliaci na 22.pozícii, čo znamená, že predbehol skladbu Primetime od Spirita o 3 priečky, no Majk mu to samozrejme nedaruje a s ďalším songom Budúcej sa vysmieva usmieva z 19.miesta.
Celej hitparáde však kraľuje žena - slovenská pop diva Dara Rolins, ktorej pieseň Nálada je momentálne na 9.mieste, čo je naozaj výborný úspech, najmä ak vezmeme do úvahy celosvetové hity, ktoré nechala za sebou.

Verím, že všetkých umiestnení a kombinácií interpretov máte vďaka tomuto článku na jeden deň tak akurát, a že vás možno inšpiroval k investícii do nejakej tej hitovečky. Tvorba slovenských interpretov si rozhodne zaslúži byť ocenená a čo najviac propagovaná. Preto ani vy neváhajte a zdieľajte tento článok na facebooku, poprípade ho komentujte na našom fóre ;)

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Apple potichu vydal iTunes s App Store
· 2 min read