Najpoužívanejším fotoaparátom za rok 2015 je iPhone

Najpoužívanejším fotoaparátom za rok 2015 je iPhone

Aký je najlepší fotoaparát? No predsa ten, ktorý si môžete zobrať so sebou.

Týmto sloganom sa pravdepodobne riadi väčšina ľudí. V dobe, keď fotky z mobilných telefónov dosiahli kvalitu tých z kompaktných fotoaparátov, väčšine ľudí stačí iPhone. Vedia s ním urobiť dostatočne kvalitné fotky z dovolenky a neoplatí sa im ťahať so sebou ďalšie zariadenie.

To, že sú fotky z iPhonu dosť dobré, ste sa mohli presvedčiť aj iným spôsobom ako prezeraním skomprimovaných fotiek z dovolenky vášho kamaráta na Facebooku. Firma Apple je na fotoaparát vo svojom telefóne pyšná natoľko, že zverejnila samostatnú stránku s názvom Shot on iPhone. Na tejto stránke nájdete rôzne fotografie, panorámy a videá odfotené práve iPhonom.

Poďme ale k veci. Sociálna sieť Flickr, na ktorú môžu používatelia nahrávať fotky, zverejnila štatistiky za rok 2015. Okrem iného sa v nej objavil údaj, ktorý hovorí, že až 42 percent všetkých fotiek z tohto roku pochádza práve z iPhonu. Prekonal napríklad Canon EOS, ktorý sa nachádza na 2. mieste s 27 %, a Nikon D (3. miesto, 16 %).

To, že to Apple s fotoaparátom v telefóne myslí vážne, dokazuje aj posledná generácia, ktorá bola obohatená o podporu 4k videa a po novom má 12 Mpx. Zrkadlovky to síce nenahradí, ale aj napriek tomu sú výsledky niekedy neuveriteľné.