Najpoužívanejším fotoaparátom za rok 2015 je iPhone

· 1 min read
Najpoužívanejším fotoaparátom za rok 2015 je iPhone

Aký je najlepší fotoaparát? No predsa ten, ktorý si môžete zobrať so sebou.

Týmto sloganom sa pravdepodobne riadi väčšina ľudí. V dobe, keď fotky z mobilných telefónov dosiahli kvalitu tých z kompaktných fotoaparátov, väčšine ľudí stačí iPhone. Vedia s ním urobiť dostatočne kvalitné fotky z dovolenky a neoplatí sa im ťahať so sebou ďalšie zariadenie.

To, že sú fotky z iPhonu dosť dobré, ste sa mohli presvedčiť aj iným spôsobom ako prezeraním skomprimovaných fotiek z dovolenky vášho kamaráta na Facebooku. Firma Apple je na fotoaparát vo svojom telefóne pyšná natoľko, že zverejnila samostatnú stránku s názvom Shot on iPhone. Na tejto stránke nájdete rôzne fotografie, panorámy a videá odfotené práve iPhonom.

Poďme ale k veci. Sociálna sieť Flickr, na ktorú môžu používatelia nahrávať fotky, zverejnila štatistiky za rok 2015. Okrem iného sa v nej objavil údaj, ktorý hovorí, že až 42 percent všetkých fotiek z tohto roku pochádza práve z iPhonu. Prekonal napríklad Canon EOS, ktorý sa nachádza na 2. mieste s 27 %, a Nikon D (3. miesto, 16 %).

To, že to Apple s fotoaparátom v telefóne myslí vážne, dokazuje aj posledná generácia, ktorá bola obohatená o podporu 4k videa a po novom má 12 Mpx. Zrkadlovky to síce nenahradí, ale aj napriek tomu sú výsledky niekedy neuveriteľné.