Vylepšenia, na ktoré sa môžeme tešiť v iOS 9

· 2 min read
Vylepšenia, na ktoré sa môžeme tešiť v iOS 9

iOS je už spolu s novými iPhonmi za rohom a my všetci ho už netrpezlivo očakávame. Ak je za známou značkou iOS nové číslo, znamená to, že sa jedná o niečo väčšie ako len opravenie chýb. Poďme sa teda pozrieť na najlepšie novinky, ktoré nový systém prinesie.

Lepšia výdrž

Budúci iOS sa znova zameria na vylepšenie výdrže batérie. Tá mimochodom nikdy nebola silnou stránkou iPhonou. Apple tak prináša hneď niekoľko vylepšení v tomto smere. Tvrdí, že po aktualizácií bude mať konkrétne iPhone 6 až o hodinu lepšiu výdrž. Druhým krokom vpred má byť šetrič batérie, ktorý by mal pridať telefónu až tri hodiny k dobru. Samozrejme môžeme v tomto móde čakať kompromisy napríklad v oblasti výkonu (článok tu), ale s tým sa už akosi počíta.

Update pre mnohých

Ani nie tak vylepšenie, ako dobrá správa pre majiteľov starších zariadení. Apple myslí aj na Vás, ktorým je ľúto opustiť svoj starší iPhone alebo iPad a tak sa rozhodol pre toto riešenie. Nový systém dostanú všetky zariadenia, od iPhonu 4s, iPadu 2, cez iPad mini až po iPod piatej generácie. Veľmi pekné gesto od Apple, nie je ale isté, aké plynulé bude prostredie. Vlastníci iPadu 2 sa totiž sťažovali už pri príchode osmičky.

Takisto sa nový inštalačný balík znova o niečo zmenší, teraz bude mať iba 1.3GB, čo je až 3.5 krát menej ako predchádzajúci iOS 8.

Konečne multitasking!

Bohužiaľ, týka sa to iba najnovšieho iPadu Air 2 (a možno iPadu Mini 4). Ten totiž ponúka dostatok výkonu a pamäte RAM (aspoň podľa vyjadrenia Apple) na to, aby bol schopný simultánne poskytovať dvom aplikáciam potrebnú výpočtovú silu. Ak ale spoločnosť predstaví aj iPad Pro, takmer s istotou bude obsahovať to isté. Pre ostatné iPady tu však stále zostáva funkcia Slide Over. O týchto ale aj ostatných novinkách, ktoré bude iOS obsahovať špeciálne pre tablety sa viac dočítate tu.

Múdrejšia asistentka a proaktívne vyhľadávanie

Múdrejšiu asistentku nemusíme ďalej rozvádzať, ale poďme sa pozrieť na proaktívne vyhľadávanie. To by malo fungovať ako Google Now. Ak vlastníte telefón s Androidom viete, o čom hovorím, ak nie, tak čítajte ďalej. Malo by to fungovať tak, že Apple bude sledovať, ako, kedy a na čo používate svoje zariadenie a podľa toho vyhodnotí, ktoré informácie potrebujete v danom momente. Napríklad po práci Vám automaticky ukáže mapu domov alebo Vám povie výsledky Vášho obľúbeného futbalového tímu po odohraní zápasu.

Dúfame, že ste si našli aspoň jednu vec, ktorá Vás potešila. Ja osobne sa najviac teším na multitasking, pretože vlastním iPad Air druhej generácie. Na čo sa najviac tešíte vy?