Najabsurdnejšie patenty Apple

· 3 min read
Najabsurdnejšie patenty Apple

Ku tomuto článku ma priviedla nedávna udalosť. Apple prišiel o svoje vlastníctvo v podobe patentu, ktorý umožňoval spoločnosti žalovať konkurenciu, ktorá ponúkala telefón so zaoblenými rohmi a tlačidlom "Domov". Pár dní dozadu som čítal zaujímavý výrok, že "chyba nie je v spoločnosti ale v patentovom úrade". Podľa niektorých Apple podá po nevydarenom pokuse ďalšiu a ďalšiu žiadosť no a pretože na patentový úrad chodí denne stovky požiadaviek, raz za čas sa stane, že sa podobná chyba vyskytne. Teraz sa ale pozrieme na tie patenty, ktoré sú prinajmenšom zaujímavé.

Schody zo skla

Obyčajné schody zo skla. Apple ich používa vo svojich predajniach. Nevie sa, v čom Apple vidí dôvod na patent, ale jedno sa im musí uznať. Keď už nič iné, aspoň sú pekné.

Držiak na iPad

Povedali by ste, že to, na čom je v obchode postavený iPad je patentované? Ten plast s pogumovaným lemom sa nachádza na patentovom úrade.

Balenie

Jedno z opodstatnenejších opatrení voči kopírovaniu. Apple má presne stanovené, ako budú jeho produkty zabalené. V tomto prípade sa jedná a iPhone a jeho jednotlivé vrstvy v krabici.

Prostredie

Oblé ikonky boli predmetom súdneho sporu medzi Apple a kým iným ako Samsungom. Jablko žalovalo Kórejčanov, lebo sa im zdalo, že ikony sa až príliš podobajú.

Tvar iPhonu

No a dostávame sa ku veci, ktorá bola spomenutá na začiatku. O tento patent teda Apple prišiel. Niet divu, že sa tak stalo.

Oddeliteľné "štuplíky"

To, čo ostatní výrobcovia robia už pekne dlho. Korporácia si dala patentovať štuplíky vyrobené zo silikónu, termoplastu alebo polyuretánu, ktoré sa budú oddeľovať od samotných slúchadiel.

Ikona Hudba

Tú už nahradila nová, podľa mňa aj krajšia, ale dávať si patentovať ikonu?

Spona na kábel

Táto vecička vraj zamedzuje zamotaniu šnúry na kábel. Pomerne jednoduché, ale určite sa treba poistiť.

Rukavica

Tomuto nerozumiem ani ja, ide o akúsi rukavicu, pomocou ktorej môžete ovládať svoj telefón v chladnom počasí. Obsahuje dve vrstvy a jedna sa má oddeliť pri používaní smartfónu, aby displej reagoval.

Patenty sa v poslednej dobe stali akýmsi nástrojom zárobkov a príjmov. Firmy ich používajú, aby na seba navzájom útočili. Dokonca sú prípady, kedy jedna firma kúpi druhú, iba kvôli tomu, aby mohla používať tie jej. Apple ale niekedy zachádza až priďaleko a patentuje si, z môjho skromného pohľadu, nezmysly. Alebo to má znova dokonale premyslené?

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read