Môže USB - C konektor znamenať smrť 3.5 mm konektora jack?

· 2 min read
Môže USB - C konektor znamenať smrť 3.5 mm konektora jack?

Spoločnosť Intel vraví, že čoskoro môže nastať zánik éry 3.5 mm audio konektora jack a tento zánik by mal pomôcť dostať mikrofóny a slúchadlá do digitálnej éry.


Zdroj: arstechnica.net
3.5 mm audio jack je prakticky asi najpopulárnejšia metóda, ako pripojiť slúchadlá alebo mikrofón k tvojmu telefónu, počítaču alebo inému zariadeniu.
Ale s príchodom nových technológií prichádzajú aj nové možnosti, ako prenášať zvuk zo zariadení do výstupných audio zariadení. Jedna takáto možnosť je aj USB Type-C konektor, ktorý sa začína využívať v niektorých High-End počítačoch a rovnako aj telefónoch.
Pokiaľ bude tento trend nahrádzania pokračovať, tak by sme mohli predpokladať úplné nahradenie 3.5 mm audio konektora jack.


Zdroj: androidauthority.net
Jeden z problémov tohto nahrádzania je ten, že nespočetné množstvo audio zariadení by bolo už nepotrebných, a tak by si svoje obľúbené slúchadlá mohol odložiť do skrinky.
Ďalší z problémov je nabíjanie a počúvanie hudby zároveň. Logicky nie je možné využiť jeden port na dve veci zároveň bez redukcie, ktorá so 100 % pravdepodobnosťou bude ponúkať možnosť dodatočnej kúpy. Problémov s implementáciou tohoto typu prenosu zvuku sa vyskytuje omnoho viac. Ale predsa každá vec má svoje plusy a mínusy.


Popri všetkých negatívach objavujúcich sa pri spomenutí nahradenia sa objavili aj pozitíva. Napríklad telefóny sa bez 3,5 mm konektora jack budú dať vyrobiť tenšie a obvody analógového 3.5 mm konektora jack nebudú narúšať ostatnú elektroniku v telefóne.
S príchodom USB Type-C konektora sa otvorili dvere s kopcom možností spracovania zvuku. Tieto možnosti by mali zabezpečiť vyššiu kvalitu zvuku aj bez drahých slúchadiel. Spotreba energie by týmto spôsobom prenosu zvuku taktiež o niečo poklesla.
USB Type-C má pomerne vysoký dátový tok v porovnaní s Mini/Micro USB alebo Lightning konektormi, čo by sa funkciou mohlo priblížiť aj napríklad HDMI.


Zdroj: pocketnow.com
USB Type-C konektory sa už využívajú v zariadeniach ako Apple MacBook, HP Spectre laptopy, Google Nexus 6P alebo Samsung Galaxy Note 7 .
Konektor USB Type-C je obojstranný, takže sa už nemusíš báť, či si ho nasilu zasunul správne, a myslím, že takisto oceníš aj technológiu USB Power Delivery, ktorá ti umožní vstup až 100 wattov elektrickej energie na bleskurýchle nabíjanie tvojho telefónu, tabletu alebo notebooku.


Ak to všetko zhrnieme do jednej vety, máme kábel, čo dokáže do značnej miery všetko, čo budeme vyžadovať.


Zdroj titulnej foto: [androidcommunity.com](http://cdn.androidcommunity.com/wp-content/uploads/2016/04/Intel-USB-Type-C-for-Audio.jpg) **Zdroj: [cnet.com](http://www.cnet.com/news/intel-expects-usb-type-c-could-help-kill-the-3-5mm-audio-jack/)**