Môže Apple dominovať na čínskom trhu s lacnými smartphonmi?

· 2 min read
Môže Apple dominovať na čínskom trhu s lacnými smartphonmi?

V Číne - druhej najväčšej svetovej ekonomike by predajcovia smartphonov, ako je Xiaomi, mohli spomaliť rast Apple.

Obria technologická firma Xiaomi sa nedávno stala najväčším predajcom na trhu so smartphonmi. Podľa prieskumu mala v priebehu troch mesiacov roka 2014 podiel na trhu 13,7% , Apple za rovnaké obdobie 12,3%.

Kým alternatívna správa Canalys ukazuje Apple ako najpredávanejší ďalšia firma na prieskumy, Kantar Worldpanel,označila ako jednotku na trhu tiež Xiaomi.

Napriek týmto správam sú telefóny Apple v číne naďalej populárne. V roku 2014, podiel Xiaomi na trhu v Číne vyskočil o 186% oproti predchádzajúcemu roku, zatiaľ čo Samsung sa v rovnakom období znížil o 22%.

Konkurenčná výhoda Xiaomi je cena.

Xiaomi sú telefóny, ktoré majú podobný estetický dizajn ako Apple, ale bežia na modifikovanej verzii systému Android. Priemerná cena je 220 dolárov , kým cena iPhone 6 sa zvýšila na 687 dolárov. Skutočnosť, že čínski spotrebitelia majú podstatne lacnejší variant by mohla ovplyvniť predaj Apple.

The Ghost Logo

Ako Xiaomi rozširuje svoju prítomnosť na medzinárodnej úrovni, popularita jeho lacného smartphonu má vplyv na predajnosť Apple aj na iných veľkých trhoch, a to najmä na tých, kde príjem na obyvateľa je nízky a lacnejšia alternatíva iPhone sa stáva atraktívnejšou.

V Indii ktorá je najrýchlejšie rastúcou krajinou dopytu po smartphonoch , má Apple podiel na trhu 2%. Dôvodom je vysoká cena, vďaka čomu je táto krajina veľmi citlivá na konkurenciu. Xiaomi má tiež skromný podiel na trhu vo výške 4%.

Na druhú stranu, Apple by mohol ťažiť z regulačných prekážok, ktorým Xiaomi čelý, ako napríklad v Indii, kde súd rozhodol, že čínska spoločnosť nemôže predávať telefóny, ktoré porušujú patenty švédskych telefónov Ericsson až do ďalšieho rokovania. Ďalším faktorom, ktorý hrá v prospech Apple je, že jeho štatút luxusnej značky, na rozvíjajúcich sa trhoch,plus jeho marketingové skúsenosti, by mohli umožniť udržať podiel na trhu aj napriek vyššej cene.

Zatiaľ je Apple určite aj naďalej jedným z dominantných hráčov na globálnej smartphonovej scéne.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read