Moje skúsenosti s druhou verejnou beta verziou iOS 11

Moje skúsenosti s druhou verejnou beta verziou iOS 11

Uplynulo niečo cez dva týždne a Apple si pre nás pripravil už druhú verejnú betaverziu iOS 11. Moje skúsenosti s prvou public betou nájdeš TU. Čo sa zmenilo? Oplatí sa inštalovať aktualizáciu, alebo ostať pri prvej beta verzii?

Bohužial, moje skúsenosti s druhou beta verziou iOS 11 sú takmer výlučne negatívne. Poďme pekne po poriadku a pozrime sa, čo sa zmenilo.


Zdroj: macworld.co.uk


Vopred by som chcel povedať, že prvá beta iOS 11 bola inštalovaná načisto bez obnovenia užívateľských dát zo zálohy. Druhú betu som inštaloval ako klasický over-the-air update.

Začal by som aplikáciou Files - ako novinka sa mi v ľavom paneli ukázali Dropbox a OS X Server, avšak opäť nepoužiteľné, zo všetkého mi v obmedzenom režime fungoval iba iCloud Drive. Taktiež Files šiel hlbšie do systému a keď použiješ funkciu Document Picker, objaví sa namiesto iCloud Drive (s možnosťou použiť aj inú aplikáciu, ktorá podporuje Document Provider) práve aplikácia Files, ktorá u mňa proste nefunguje, takže som odkázaný na "Open with...".

Trocha teórie - Document Picker umožňuje editovať súbor uložený v inej aplikácii bez nutnosti kopírovať súbor do sandboxu editora. V mojom prípade používam aplikáciu Documents 6 by Readdle a cez Document Picker môžem editovať v nej uloženú .numbers tabuľku cez Numbers bez nutnosti kopírovať súbor do samotnej aplikácie Numbers. Samozrejme, úložisková aplikácia musí podporovať Document Provider.

Práca so screenshotmi je rovnaká ako v predchádzajúcej bete, nič sa nezmenilo a AirDrop už konečne funguje, ale občas treba reštartovať iPad, lebo niekedy to "vypadáva".

Avšak Handoff bol kompletne zruinovaný. Nefunguje. Čiastočne funguje v Safari, ale ani v prípade Safari sa nezobrazuje ikonka v docku, či už naľavo/hore (závisí od toho či máš dock na spodku alebo po stranách monitora) v macOS alebo v pravej časti docku na iPade. Treba spustiť Safari pre iOS a až tak prepnúť:

Zdroj: thinkapple.sk

Čo ma zamrzelo sú početné "glitche" v prepínači aplikácií. Raz na ľavom a pravom kraji displeja blikajú tenké biele pásiky, ikonky aplikácii sú zobrazené niekoľkokrát nad sebou a občas niečo preblikne. Tieto symptómy sa objavujú len v prepínači aplikácií, takže vylučujem hardvérovú poruchu na mojom iPade.

To však nie je to najhoršie - občas proste iPad prepne do čiernej obrazovky s krútiacim sa kolieskom v strede a po pár sekundách naskočí iOS-ko a požaduje zadanie passcode, Touch ID nebere, tak ako pri klasickom reštartovaní iOS. Avšak aplikácie zostávajú spustené aj po tomto "reštarte".

App Store už funguje normálne, aplikácie v iPade sa dajú aktualizovať a zobrazujú sa aj komentáre užívateľov zakúpených aplikácií. Jeden z mála svetlých momentov v tejto bete.

Drobnou zmenou prišli notifikácie na Lock Screene, už netreba použiť gesto na zobrazenie starších notifikácií, už sú zoradené v celom zozname. Malú zmenu dostal aj prepínač aplikácií - spustené aplikácie sa zatvárajú rovnakým gestom ako v minulých verziách iOS - potiahnutím okna aplikácie nahor. Vypínanie cez "X" z prvej verejnej beta verzie bolo odstránené.

Takže ja osobne odporúčam počkať si na tretiu verejnú beta verziu, táto aktualizácia Apple proste nevyšla. Aspoň teda u mňa, na YouTube som napr. videl veľa videí s funkčnou Files aplikáciou, ktorá u mňa vyslovene nefunguje. Je len na tebe, či to riskneš, samozrejme nie na iOS zariadení, ktoré potrebuješ k životu alebo práci.

Zdroj titulnej foto: cbsistatic.com
Zdroj: thinkapple.sk