iOS

Milión dolárov za napadnutie iOS? Toľko dostal neznámy hekerský tím

· 2 min read
Milión dolárov za napadnutie iOS? Toľko dostal neznámy hekerský tím

Produkty značky Apple sú obľúbené aj pre svoju bezpečnosť. Spoločnosť si dáva obzvlášť záležať, aby boli ich zariadenia bezpečné, a snaží sa všemožne zabrániť ich napadnutiu. Ani softvér takej veľkej firmy ako Apple však nie je nepriestrelný, čo dokázal tím hekerov, ktorému sa podarilo napadnúť najnovšie iPhony.

Technologická firma Zerodium vyhlásila súťaž, v ktorej požadovali heknúť akýkoľvek iPhone alebo iPad. Odmenou pre víťazný tím mala byť závratná suma 1 milión dolárov. Pre hekerov stačilo vymyslieť spôsob, ako nainštalovať Jailbreak na iOS. Problém bol v tom, že hekeri to museli dosiahnuť na diaľku, bez vedomia používateľa, a škodlivý kód musel byť na zariadenie poslaný cez zabudovaný prehliadač Safari, poprípade konkurenčný Google Chrome.

Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe

O úspešnosti hekerov informovala spoločnosť Zerodium cez svoj Twitter začiatkom tohto týždňa. Totožnosť tímu však zatiaľ nie je známa, rovnako nevieme ani to, ako sa im podarilo do zariadení škodlivý kód preniesť.

Podobné súťaže nie sú v technologickom svete žiadnou novinkou. Veľké spoločnosti si rady zaplatia za otestovanie svojich produktov. Pomáha im to v budovaní ochrany a bezpečnosti kódu. Ešte štedrejšie bývajú pri podobných akciách rôzne vládne organizácie, pre ktoré je bezpečnosť na prvom mieste. Zakladateľ firmy Zerodium Chaouki Bekrar na seba už v minulosti upozornil, keď predával slabiny v kóde NATO.

Firma sa neplánuje podeliť s Apple o trhlinu v ich systéme

Vyzerá to tak, že Zerodium momentálne neplánuje ukázať spôsob, akým hekeri nainštalovali Jailbreak na iPhone vývojárom z Apple. Väčšia pravdepodobnosť je, že sa o to podelí s vládnymi agentúrami NSA alebo CIA. Otázka však stále je, do akej miery je informácia o tomto napadnutí pravdivá a či nejde len o snahu zviditeľniť sa zo strany bezpečnostnej firmy. Bezpečnostný výskumník Jonathan Zdziarski sa na Twitteri vyjadril, že pokým neukážu meno hekerov a nepriblížia ďalšie informácie, je tu pravdepodobnosť, že ide len o reklamný trik.

zdroj: http://www.theverge.com/

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read