Microsoft vstúpil do boja Apple VS FBI, na koho stranu sa pridal?

· 2 min read
Microsoft vstúpil do boja Apple VS FBI, na koho stranu sa pridal?

Iba zriedka sa stáva, že nastane udalosť, ktorá sa týka technologických gigantov a obletí celý svet. Túto si dokonca mohol zachytiť aj ty, keďže ju vysielali aj v slovenských médiách.

FBI vyžaduje od Apple prístup do iPhonu, ktorý by mohol usvedčiť vraha zo San Bernardina, čo zastrelil v Kalifornii 14 ľudí.

Čítaj tiež Sudca žiada, aby mu spoločnosť Apple pomohla vytiahnuť dáta z iPhonu, ktorý patrí vrahovi

Reakcie ostatných firiem na seba nenechali dlho čakať. CEO Google Sundar Pichai vyjadril svoj súhlas s krokmi Apple, takisto ako aj zakladateľ WhatsAppu Jan Koum.

dezeen.com

A čo Microsoft? Aby sme veci uviedli do pravej miery, v Amerike pôsobí akýsi súbor firiem pod názvom Reform Government Surveillance (RGS), ktoré sú zoskupené za účelom ochrany údajov svojich používateľov, ako aj boja proti niektorým reformám štátu. Nachádzajú sa tu i firmy ako napríklad Google, Facebook, Evernote, Dropbox, ale i mnoho ďalších.

Microsoft je jedným zo zakladajúcich členov RGS, preto jeho vyjadrenie zastrešuje celú organizáciu. Keďže sa tu ale Apple nenachádza, nie je isté, či narážal priamo na danú korporáciu. Z vývoja udalostí za posledné dni ale môžeme predpokladať, že vyjadrenie s kauzou bude mať niečo spoločné.

"Reform Government Surveillance spoločnosti veria, že je extrémne dôležité dolapiť teroristov a kriminálnikov a pomôcť presadzovaniu práv vykonávaním právnych rozkazov za účelom bezpečnosti. Ale od technologických spoločností by nemali byť vyžadované kroky ako vytváranie zadných dvierok do tých istých spoločností, ktoré ochraňujú bezpečnosť svojich používateľov. Spoločnosti RGS naďalej musia spolupracovať pri presadzovaní práva, ako aj chrániť súkromie jej zákazníkov.

Len pre zaujímavosť, firma Apple sa už raz postavila za Microsoft, keď bol od neho vyžadovaný prístup do e-mailovej schránky. Môžeme teda očakávať, že Microsoft sa zachová podobne.

Zdroj titulnej foto: financialtribune.com
Zdroj: theverge.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read