Microsoft stavia servery na dne oceánu

· 1 min read
Microsoft stavia servery na dne oceánu

Dnešné zariadenia sú čoraz menšie, výkonnejšie a energeticky efektívnejšie. To, čo v súčasnosti nosíme vo svojich vreckách, je niečo, čo by sme si ešte na prelome tisícročí nevedeli ani predstaviť. Mnohé zariadenia ponúkajú solídny výkon, a pritom často nepotrebujú aktívne chladenie. To však nie je prípad serverov a datacentier, ktoré musia podávať extrémne výkony. Tie vylučujú obrovské množstvo tepla, ktorého odvádzanie je často finančne a energeticky náročné. Vyzerá to ale tak, že Microsoft našiel riešenie. Svoje servery bude umiestňovať na dno oceánov.

Project Natick je názov projektu, ktorý sa spustil už v roku 2013. Rok na to sa začala práca na prvom prototype, ktorý vydržal pod hladinou celých 105 dní, čo výrazne prekonalo očakávania inžinierov.

Zdroj: theverge.com

Ak by sa všetko podarilo, bol by tento systém skutočne efektívny, pretože by teplo odvádzala studená oceánska voda prakticky zadarmo. Navyše by sa vyriešil problém s rýchlosťou odozvy, pretože podľa prieskumu žije viac ako polovica svetovej populácie maximálne 200 km od oceánov. A ochrancov prírody bo mohol nechať chladnými fakt, že by mali tieto zariadenia mať prakticky nulový vplyv na životné prostredie.

Ako ale všetko, tak aj tento nápad má svoje negatíva. Tým najzásadnejším je nemožnosť výmeny časti zariadenia a celkovo nemožnosť akéhokoľvek zásahu do jeho chodu. Microsoft sa však nevzdáva a plánuje vyrobiť zariadenia, ktoré by vydržali 10 rokov neustálej prevádzky. Uvidíme, či sa mu tento zámer podarí.


zdroj titulnej foto: theverge.com
zdroj: theverge.com