Microsoft špehuje používateľov operačného systému Windows

· 1 min read
Microsoft špehuje používateľov operačného systému Windows

Spoločnosť Microsoft predstavila tento rok sledovaciu službu nazvanú DiagTrack alebo Diagnostic Tracking Service. Tá bola pridaná do inštalačných súborov operačného systému Windows 8.1 a biet systému Windows 10. V máji tohto roku službu poskytoval aj patch KB3022345. Služba DiagTrack zbiera dáta tak potichučky, ako sme si zvykli pri spyware - jedinou možnosťou, ako ste mohli na to, že ste sledovaní, prísť, bolo všimnúť si neželaný proces v zozname bežiacich procesov v správcovi úloh.

Tu je popis toho, čo o vás spoločnosť Microsoft vie:
"Keď získavate, inštalujete a používate program, spoločnosť Microsoft zbiera údaje o vás, vašich zariadeniach, aplikáciách a sieťach a vašom používaní týchto zariadení, aplikácií a sietí. Príkladmi dát, ktoré zbierame, sú vaše meno, e-mailová adresa, nastavenia a záujmy, história prehliadania webu, história vyhľadávania, história súborov, telefónne hovory a SMS dáta, konfigurácia zariadenia a dáta zo senzorov, používanie aplikácie."

Pre vypnutie služby bolo nevyhnutné odinštalovať patričný patch. Používatelia sa domnievali, že v posledných verziách operačného systému Windows 10 už táto služba nie je prítomná. Bohužiaľ, mýlili sa. Služba bola len premenovaná na niečo znejúce menej zlovestne, a to Connected User Experiences and Telemetry Service. Pre jej vypnutie treba zájsť do kontrolného panelu služieb.

Spoločnosť Microsoft utratila milióny na očiernenie mena spoločnosti Google tak, aby ľuďom nanútila predstavu, že nemorálnym spôsobom zbiera osobné informácie a predáva ich tretím stranám. V tejto kampani spoločnosť Microsoft vykresľovala svoj vyhľadávač ako eticky správny.

Budete spoločnosti Microsoft veriť aj po prečítaní týchto zarážajúcich skutočností?

Zdroj: microsoft.com, theregister.co.uk