Menšie vydaveteľstvá sa obávajú 3-mesačnej verzie Apple Music

· 1 min read
Menšie vydaveteľstvá sa obávajú 3-mesačnej verzie Apple Music

Keď Apple predstavil svoju hubobnú službu, okrem toho, že oznámil ceny jednotlivých balíkov, o ktorých sa viac môžete dočítať tu uviedol, že každý používateľ dostane možnosť si službu vyskúšať počas 3-mesačnej trial verzie. Práve to sa nepáči nezávislým umelcom na čele s Adele a Arctic Monkeys, ktorí tvrdia, že počas 3 mesiacov môže mnoho ľudí prísť o prácu a dokonca môžu menšie vydavateľstvá skrachovať, pretože počas tohto obdobia nebudú mať od Applu nárok na žiaden príjem.

Zároveň odmietajú s Apple uzavrieť zmluvu. Podľa Andyho Heatha, predsedu asociácie UK Music, je jedným z dôvodov fakt, že sa Apple posledné mesiace sústredil na rokovania s veľkými vydavateľstvami a s tými menšími začína rokovať až teraz, 3 týždne pred spustením služby. Práve malé vydavateľstvá si však nemôžu dovoliť ostať 3 mesiace bez časti prímov:

“Pokiaľ vlastníte malé vydavateľstvo s veľmi nízkymi maržami, vôbec si nemôžete dovoliť ponúkať svoju hudbu zadarmo. Plán Applu je pritom očividný, presunúť čo najviac ľudí od sťahovania hudby k jej počúvaniu, čo je fajn, ale znamená to, že počas prvých troch mesiacov budeme prichádzať o tržby. Apple to vôbec nedomyslel, čo ale nie je v ich zvyku. Nemôžu nám len tak predhodiť zmluvu 3 týždne pred spustením služby,” tvrdí Heath. “Apple musí pochopiť, že pri tak dlhej trial verzii ľudia jednoducho skrachujú.”

Apple sa síce všetkých snažil presvedčiť, že po skončení skúšobnej doby bude všetkým vydavateľom platiť približne 71,5% z tržieb v USA a približne 73% vo zvyšku sveta, žiaľ zatiaľ bezúspešne. Je teda otázne, ako sa tento rozdiel vyrieši. Ak vydavateľstvá neústupia, bude Apple Music hneď od spustenia v konkurenčnom znevýhodnení. A nie hociakom, veď napríklad album 21 od Adele je najväčším predajným trhákom storočia.