ssd

Mariánov Setup 3: RAID 0 v Macu Pro

· 4 min read
Mariánov Setup 3: RAID 0 v Macu Pro

V predošlom článku z tejto série som vám popísal moju cestu k Macu Pro. Tam som spomenul, že som si kúpil aj SSD disk. Moja nepozornosť ale spôsobila, že som si neprečítal nič o SATA konektoroch môjho Macu. Aké bolo prekvapenie, keď som napojil SSD, spustil BlackMagic Disk Speed a neprekročil hranicu 270mb/s. Mac Pro totiž má SATA 2 konektory. Dosť ma to štvalo, pretože som mal doma SSD, ktoré by malo ísť približne dovjnásobne rýchlejšie, ale brzdila mi ho SATA. To som sa rozhodol vyriešiť kúpou SATA radiča do PCI slotu. Keďže som si povedal, že už chcem mať poriadnu rýchlosť, tak som zvolil jeden z tých lepších modelov a objednal hneď aj druhý rovnaký SSD disk, že to nakonfigurujem do RAIDU 0. Dnes prišli všetky potrebné veci, tak som sa do toho pustil.

Postup montáže:

Radič mi bol odporučený na fóre jedným uživateľom. SSD disky by mali byť vo výsledku umiesnené na mieste, kde by inak mala byť druhá CD mechanika. Bude treba potiahnúť 2 dátove SATA káble od radiča poza dosku. Trebalo dokúpiť rozdvojku z 1 SATA na 2 napájacie 15-pin SATA.

Keď mi všetko prišlo, otvoril som Mac Pro. Do najvrchnejšieho PCI Express slotu som vložil Sata radič a následne som vybral CD mechaniku, aj s tým adaptérom. Vyskytlol sa mi pohľad na 2 šrubky, ktoré som odšruboval. Káble som prepchal poza dosku.

Keďže na mieste, kde som teraz mal mať SSD disky mala pôvodne byť druhá mechanika, tak tam bol Sata kábel. Z toho som pomocou adaptéru oddelil iba napájanie a rozdelil ho na dve napájania: na 2 SSD disky. Nejakým spôsobom mi nechcela rozdvojka kvôli plastovému okraju vôjsť do Saty od mechaniky, tak som jednoducho kúsok, ktorý tomu bránil odkusol. Všetko funguje, zatiaľ...


Potom som dátovymi SATA káblami, ktoré som už skôr prepchal popod dosku spojil SSD-čka a radič v PCI slote. Už som iba zavrel priestor pre mechaniky, potom dal na miesto bočný panel a Mac zapol.

Následne som v diskovej utilite nastavil RAID typu 0. Všetko to trvalo iba pár klikov

Potom som chcel obnoviť aspoň základnú 8gb zálohu z Time Capsule, ktorú som si urobil, keď som Mac Pro prvykrát zapojil. Pomocou CMD+R som sa snažil dostať do recovery modu, avšak bezúspešne. Musel som dať preč moju hlavnú grafiku, NVIDIA GTX 970. Potom to išlo ako po másle. Pravdepodobne som mal niečo zle nastavené, pretože podľa všetkých na fórach by to malo ísť bez vyberania grafiky. To je už jedno, hlavne, že to funguje.

Takisto som narazil na problém, že sa RAID zobrazoval ako externý, čo ma na svedomí pravdepodobne možnosť vymeniť disky za chodu. Jednoducho som teda zmenil ikonku disku a je to v poriadku.

Mac je vo výsledku veľmi rýchly. Dosahujem rýchlosti čítania cez 800mb/s. Pre porovnanie, moj bežný 7200-otáčkový disk má rýchlosť čítania 150mb/s, SSD disk zapojený priamo v Macu Pro mal rýchlosť 270mb/s a jeden SSD disk môjho typu neprekročí v ideálnych podmienkach 550mb/s.

Všetko sa spúšťa okamžite, pri skúške, kedy som zapol 40 aplikácii naraz cez Finder, bol Mac do 4 sekúnd hotový. Patrili tam aj aplikácie ako Final Cut Pro X alebo Photoshop. Pri rovnakom teste MacBook Air 13" 2014 spadol a reštartoval sa, z dosiaľ neznámych príčin.

Nakoniec ponúkam zoznam komponentov, ktoré som použil:
2x https://www.alza.sk/premiumcord-sata-iii-1m-d2147613.htm
2x https://www.alza.sk/samsung-850-evo-250gb-d2288264.htm
1x https://www.alza.sk/akasa-rozdvojka-sata-d2268478.htm
1x https://www.alza.sk/axago-pces-sh4-d457459.htm