Mariánov Setup 2: mám Mac Pro!

· 3 min read
Mariánov Setup 2: mám Mac Pro!

Nadišiel čas na update Macu. V [minulom diely](dopln link) som rozobral možnosti, ktoré pripadajú v úvahu. Nakoniec som sa rozhodol pre Mac Pro.

20.7.2015 som ráno vstal, urobil čistú inštaláciu OS X na mojom iMacu a čakal, kým si poň príde pán z Veľkého Krtíša. Ten prišiel niekedy tesne poobede. Musím uznať, bol to veľmi milý pán. Dúfam, že táto vlastnosť mu vydrží čo najdlhšie a budúci týždeň mi nebude zvoniť telefón s tým, že už môj iMac nechce alebo, že sa pokazil.

Deň po predaji iMacu som objednal Mac Pro z Anglicka. Jedná sa o Mac Pro 2009, ktorý má 6-jadrový Xeon taktovaný na 3.33GHz, 1TB disk a Nvidiu GTX 970 4GB od Gigabite. Ďalej som do neho osadil Nvidiu GT120 pre prípadne problémy s drivermi a aby som mal k dispozícii bootovaciu obrazovku. Takisto som si nechal pribaliť použitú Apple Wired Keyboard, našťastie vyzerá ako nová.

Zámerne som nespomenul ostatné komponenty, tie som totiž neobjednal, lacnejšie ma výjdu z takmer akéhokoľvek slovenského E-shopu. Konkrétne sa jedná o 250GB SSD Samsung 850 Evo, a 16GB RAM od Kingston. Potom som musel ešte (samozrejme) dokúpiť monitor a myš. Celkom tlačil rozpočet, ale chcel som nejaký aspoň základný štandart, preto som zvolil tento monitor a túto myš.

27.7. Som písal do firmy, z ktorej som objednal Mac Pro, či už majú platbu. Vraj nie. Tak som ich nie príliš milo poprosil, že nech sa na to pozrú. Po hodine napísali že ju našli. Takže som sa zdržal 5 dni kvôli ich neschopnosti. V ten istý deň mi poslali UPS kód na sledovanie. Od tej chvíle si viete predstaviť, čo bolo mojou hlavnou náplňou dňa.

Medzičasom mi ešte zavolal Gigastore, že sa objednávka oneskorí. Mac Pro teda prišiel v stredu 5.8, ale objednávka až deň na to. Potom som všetko zapojil a nainštaloval a musím povedať, že som spokojný. Hry bežia všetky na Ultra nastavenia a strih videa je jedna radosť. Určite ešte plánujem prinesť samostatný článok o Macu Pro, kde opíšem výkon, a spustím nejaké tie benchmarks.

Plány do budúcna?
Osobne som človek, ktorý ešte ani nemá peniaze a už vie, na čo ich minie. Inak to nie je ani v tomto prípade. Tak teda čo bude ďalšie? Ako prvé plánujem druhé rovnaké SSD. Urobím Raid 0 a tým zvýšim rýclosti na (takmer) dvojnásobok. Potom plánujem nejaký 29 palcový 21:9 monitor a USB 3.1 kartu do PCI slotu.

Tak a to by bolo všetko. Čo hovoríte na zmenu, ktorú som urobil? Osobne som spokojný, hlavne po výkonovej stránke, čo je asi najpodstatnejšie. V ďalšom článku sa bližšie pozrieme na výkon a testy nového Macu, zatiaľ prinášam pár fotiek.