mac

Majster svojho Macu: Ako na Finder

· 3 min read
Majster svojho Macu: Ako na Finder

V minulom článku sme si rozobrali používanie tvojho systému. Riešil som tam klávesové skratky, spotlight či virtuálne plochy. Ak si ho zmeškal tak šup šup utekaj si to pozrieť, lebo potom nebudeš pravý majster. Len taký falošný. A to nechceš. Ver mi.

Ahoj, vítam ťa v druhom dieli nášho seriálu majster svojho macu. Dnes si rozoberieme finder. Kedy, kde, prečo ale hlavne načo. Apple na nás myslí z celého svojho srdiečka, a preto nás obdaroval finderom. Finder je celkom fajn vecička na bežné používanie a operácie s našimi súbormi. Okrem toho má celkom dosť fajn vyhytávok, ale potom neskôr si ukážeme niečo omnoho vychytanejšie, než je finder sám.

Zdroj: Deviant Art

Ak používaš často nejaký priečinok, je fajn si ho hodiť do sidebaru. Sidebar to je tá vecička viď obrázok nižšie, ktorú by som nazval ako diaľnica tvojho macu, ak si tam vložíš správne zložky, môžeš pracovať so svojimi súbormi omnoho rýchlejšie a produktívnejšie. Stačí len zobrať nejaký priečinok do ruky (tej počítačovej) a presunúť ho na sidebar. Zároveň ak sú tam nejaké zložky, ktoré nepoužívaš, môžeš si ich vyhodiť odtiaľ. Pretože máš spotlight, máš to prakticky hneď prístupné.

Zdroj: How to Geek

Taby

Vedel si o tom, že vo svojom findery môžeš otvárať taby podobne ako v safari, chrome či mozille? Je to jednoduché, stačí ti na to len command+T a automaticky sa ti otvorí nový tab. Nemusíš mať teda otvorených viacero finder okien, pokiaľ máš taby.

Tagy

Pre niekoho možno nevyužiteľná vec, no pre nás, perfekcionistov je to super nástroj ako si usporiadať svoj mac. Z jedného hľadiska máš súbory porozhadzované po celom systéme, lebo veď všetko má svoje miesto a z druhého hľadiska potrebuješ ihneď pristúpiť k viacerým súborom, no bohužiaľ sú porozhadzované po celom systéme. A práve tu sa vyskytuje možnosť používať tagy. Jednoducho len klikneš na pričinok, ktorý chceš otagovať a pridelíš mu farbu a potom v sidebare si len preklikávaš medzi jednotlivými farbami, ktoré ti filtrujú označené priečinky.

Go to folder

O tejto vecičke si zrejme už počul, tak ja ju len tak obletím. Go to folder ťa instantne zoberie do priečinku, ktorý mu povieš že chceš navštíviť. Toto sa fajn využíva pokiaľ potrebuješ hneď skočiť do nejakého priečinku, ktorý z neznámych dôvodov spotlight nevie nájsť. Alebo nepoužívaš spotlight. Samozrejme klávesová skratka nesmie chýbať Shift+Command+G.

Prispôsob si celý finder

Ak si už vo finderi cez horné menu si môžeš otvoriť nastavenia teda Finder > Nastavenia a môžeš si ho prispôsobiť podľa seba. Ak nepoužívaš tagy, môžeš si ich vyhodiť zo sidebaru, alebo napríklad zobraziť prípony k súborom, alebo dokonca pridávať vlastné tagy. Je to len na tebe ako moc si chceš prispôsobiť finder.

Zdroj: Macrumors

Forklift

Na začiatku som povedal, že si ukážeme neskôr niečo vychytanejšie než je finder. A to je forklift. Aj keď cena je jediné negatívum, ktoré má hodnotu 20€, tak funkcie, ktoré ti forklift ponúkne ju rýchlo znehodnotia. O akých funkciách hovorím? Začnime zľahka.

  • Prehliadač súborov a FTP klient zároveň (aj na viaceré servre naraz)
  • Zálohovanie súborov na NAS server jedným kliknutím
  • Synchronizovanie súborov medzi jednotlivými panelmi
  • Preview rôznych súborov ihneď po ich vysvietení
  • Viacsúborové pomenovanie
  • A veľa ďalšieho nájdeš tu

Ako som už povedal, forklift je niečo ako v minulom dieli alfred a spotlight. Predstav si program a nadopuj ho steroidmi. Forklift má veľmi veľa, veľmi užitočných funkcii a aj napriek cene, je to vynikajúci program, ktorý určite za tie peniaze stojí.

Zdroj: Forklift.com

Dúfam, že tento článok ti bol aspoň trošku prínosný a určite ak by si chcel spomenúť super funkcie, ktoré stoja za spomenutie v článku, tak nám daj vedieť v komentároch. Nabudúce sa pozrieme na to ako používať terminál. Neboj sa, nieje to až také strašné. Len divné :)

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast  #01
· 8 min read