MacBooky sú (opäť) najspoľahlivejšími notebookmi na trhu

Ako asi každý, kto sa aspoň trocha venuje veciam okolo techniky a počítačov, viem, že trh s počítačmi zažíva posledné roky úpadok a notebooky a počítače sa každý rok predávajú, hlavne kvôli tabletom a smartfónom, menej a menej. Na druhej strane je tu ale Apple so svojimi MacBookmi. Tie každoročne zaznamenávajú rast a dosahujú výsledky, o ktorých sa môže drvivej väčšine výrobcov iba snívať. Koniec koncov, Tim Cook to na konferencii stále spomenie s úsmevom na perách.

Prečo to tak je, analyzuje najnovší prieskum magazínu Consumer Reports. Ten dokázal, že sú MacBooky to najspoľahlivejšie, čo si aktuálne môžete kúpiť. Testovaných pritom bolo 58-tisíc predplatiteľov magazínu s notebookmi zakúpenými medzi rokmi 2010 až 2015.

Hneď na úvod začneme faktom, že zatiaľ čo počítače s operačným systémom Windows boli v priemere zapnuté 20 hodín týždenne, MacBooky boli zapnuté v priemere až 23 hodín. Aj napriek tomu sa na problémy počas prvých 3 rokov sťažovalo iba 10 percent majiteľov. Pre porovnanie, na druhom mieste sa umiestnil Samsung a Gateway so 16 % pokazených počítačov, za nimi sa umiestnili Acer, Lenovo, Toshiba, HP, Dell a ASUS. U nich sa problémy pohybovali na úrovni 18-19 %.

Poďme však na konkrétne modely notebookov. Na prvom mieste sa umiestnil MacBook Air so 7 % kazivosťou. Za ním nasledoval MacBook Pro s 9 % chybných kusov. Na ďalších miestach sa umiestnili Gateway NV (13 % kazivosť), Gateway LT a Samsung ATIV Book (14 % kazivosť) a Lenovo ThinkPad (15 % kazivosť). Sériu najmenej poruchových notebookov uzavrel Dell XPS.

Aby sme však iba nechválili, tak musíme spomenúť, že sa používatelia Apple produktov sťažovali na vysoké ceny opráv svojich zariadení a odporučili zakúpiť si Apple Care program.

Pre zaujímavosť nakoniec uvedieme, že s kúpou bolo spokojných 71 % majiteľov MacBookov a iba 38 % majiteľov počítačov s operačným systémom Windows. Ak teda chcete stabilný a spoľahlivý počítač, odporúčame MacBook.

ThinkApple komentuje:

Je síce pravda, že sú MacBooky najspoľahlivejšími notebookmi, treba si však uvedomiť, že drvivá väčšina používateľov siahne po počítačoch, ktorých cenovka je nižšia ako tá na notebooku s nahryznutým jabĺčkom. Je jasné, že sa cena niekde odraziť musí. Aby sa výrobcovia mohli predbiehať v papierových špecifikáciách, často šetria práve na kvalite.

Aj napriek tomu je podľa testu jasné, že bol MacBook prvý a nepredbehli ho napríklad ani (dosť drahé) notebooky od Alienware. Aj keby išlo o akokoľvek neobjektívny test (čo si nemyslíme), tak bol MacBook jednoducho prvý a dané prvenstvo mu nikto zobrať nemôže. Z toho vyplýva, že kúpou MacBooku krok vedľa nespravíte.

Marián Novikmec

Marián Novikmec

Mám rád technológie, autá, cestovanie a všetky také tie basic neresti života ktoré každý rádoby-influencer majúci viac ako 500 followerov na Instagrame. Stovky storíčiek ale nepridávam, zatiaľ.
Vranov nad Topľou