Live Photos - obyčajné gifko alebo výnimočná inovácia?

· 2 min read
Live Photos - obyčajné gifko alebo výnimočná inovácia?

Napriek tomu, že bežní smrteľníci k najnovším iPhonom ešte ani nepričuchli, pár vyvolencov ich už stihlo otestovať, a dokonca sa podeliť o svoje názory v recenziách. Neprehliadli samozrejme ani funkciu Live photos, ktorá je prezentovaná ako jeden z najvábivejších komponentov na iPhone 6s a 6s Plus.

Podstatou Live Photos je, že iPhone sníma obraz 1,5 sekundy pred aj po zhotovení danej fotografie. Keď potom pri jej zobrazení vyviniete dostatočný force (zatlačíte prstom na displej o niečo intenzívnejšie), vďaka technológii 3D touch sa z obyčajnej fotky stane krátka „animácia“ so zvukovou stopou.

Vďaka už spomínaným recenzentom vieme, že živé fotografie vzniknú prehraním sekvencie 45 frames (snímok), pričom za jednu sekundu je prehraných 15 frames. Celá animácia teda trvá 3 sekundy. Takáto fotografia vám v porovnaní s bežnou verziou zaberie dvojnásobok miesta. Veľkosť grafickej zložky Life Photo cez prednú kameru je, samozrejme, o dosť nižšia, zvuková zložka si však svoju veľkosť ponecháva. A áno, dobre ste pochopili, aj selfies bude možné zachytiť ako Live Photos.

Práve kvôli tomu, že nejde o video, ako sme boli počas konferencie výrazne upozornení, a frekvencia striedania snímok je pomerne nízka, sú Live Photos vhodné skôr na zachytenie prostredia, než akcie - aspoň to tvrdí redaktor magazínu Tech Crunch Matthew Panzario.
Ďalší exkluzívny recenzent Brian X. Chen z New York Times má výhrad o niečo viac. Prvou je, že pokiaľ iPhonom pohnete hneď po zhotovení fotografie, čo je celkom prirodzené, výslednú animáciu znehodnotíte. Kritický je takisto voči chýbajúcej možnosti vypnúť zachytené audio (pričom tvrdí, že jeho fotky samotné hovoria dostatočne nahlas). Nepozdáva sa mu tiež, že editovať sa dá len obyčajný záber. Ocenil by možnosť upraviť aspoň základné parametre živých fotiek - svetlosť, expozíciu a podobne.

Tento absolútne nový spôsob zachytenia obrazu funguje na princípe kombinácie JPG a MOV súboru. Prehrať živé fotky bude, prirodzene, možné len na zariadeniach s iOS 9, WatchOS 2 a OS X El Capitan. Pokiaľ ich pošlete do iného zariadenia, zobrazia sa v ňom ako obyčajné JPG fotky.

Či sú Live Photos skutočne senzačnou novinkou, sa ukáže až po zahájení verejného predaja nových iPhonov. Zatiaľ sa však s nami môžete podeliť o váš názor v komentároch tu alebo na facebooku :-)