Linky - rýchle zdieľanie pre Facebook a Twitter

Linky - rýchle zdieľanie pre Facebook a Twitter

Sociálne siete sú výborným nástrojom na zdieľanie myšlienok, názorov a informácií. V minulosti mali vydavateľstvá, či už knižné alebo novinové, a samozrejme aj televízie takmer monopol v tom čo výjde a čo nie, čo sa má verejnosť dozvedieť a čo nie.

Avšak zjavil sa Internet a táto celosvetová sieť podstatne rozšírila naše obzory. Čitatelia si môžu pozerať správy a fotografie z celého sveta, komunikovať v reálnom čase s rodinou a priateľmi ktorí sú za oceánom a samozrejme, všetko zdieľať cez sociálne siete. A vďaka týmto sieťam môže aj úplne obyčajný človek osloviť tisíce ľudí.


Zdroj: vanillaforums.com


Na zdieľanie informácií sa vo veľkej miere používajú mobilné zariadenia, ako iPhony a iPady. Sociálne siete Facebook a Twitter majú svoje vlastné aplikácie a iOS má zabudované rozšírenia do "Open with..." menu, vďaka ktorým je zdieľať informáciu veľmi jednoduché. Avšak ak máš viacero účtov či Facebookových stránok, nešlo by to spraviť nejako elegantnejšie?

Riešenie sa volá Linky. Táto aplikácia do seba integruje všetky tvoje Twitterové účty a účet na Facebooku, ku ktorým si prihlásený na svojom iPhone/iPade a ak máš, tak aj Facebookovské stránky, ktoré spravuješ. Je plne pod tvojou kontrolou, ktoré účty/stránky si integruješ a ktoré nie.

Samozrejme, na zdieľanie obsahu netreba spúšťať samotné Linky, aj keď sa dá aj tak, aplikácia totiž poskytuje rozšírenie do zdieľacieho menu tak ako Facebook a Twitter. Napríklad chceš zdieľať stránku, ktorú máš akurát zobrazenú v Safari? Cez Linky to vyzerá takto:

Zdroj: thinkapple.sk

V tomto konkrétnom prípade by som zdieľal stránku "thinkapple.sk" na mojom účte na Twitteri, Facebooku a jednej fanúšikovskej stránke na Facebooku. Jednoduchým ťuknutím prsta na panel s kontami sa ukážu všetky kontá, ktoré máš v Linky priradené a tam si zvolíš, kde chceš stránku zdieľať a kde nie.

Samozrejme, dá sa aj pridať obrázok z Camera Roll a albumov a to aj viac obrázkov naraz. Zaujímavé je, že funguje aj pridávanie súborov z iCloud Drive, ktoré je na trochu nelogickom mieste:

Zdroj: thinkapple.sk

Pokiaľ v iCloud Drive okne ťukneš na "Locations" (vľavo hore), tak môžeš priložiť súbory z aplikácií, ktoré podporujú Document Provider, ako napr. Dropbox alebo PDF Expert. Ak žiadnu aplikáciu nevidíš, možno len nie je povolená - stačí použiť voľbu "More" (Viac). Ak je prázdna, ostáva ti len stiahnuť si aplikáciu, ktorá toto rozšírenie podporuje. Ak takú nepoznáš, prípadne nevieš čo znamená "Document Provider", odporúčam môj článok Téoria správy súborov na iOS.

Linky podporuje skracovanie dlhých URL cez služby Bitly, CloudApp, Droplr, Google Shortener, YOURLS a ako bonus detekciu obsahu v schránke (Clipboard).

Potom sa stačí v nastaveniach aplikácie Linky vyhrať s nastaveniami rozšírenia pre iOS, kde je pár nastavení, kde si prispôsobiš čo všetko sa zdieľa - napr. či chceš zdieľať čisto URL stránky alebo aj jej názov - a hotovo. Linky je pripravený. Odteraz je zdieľanie dát na Facebooku a Twitteri oveľa jednoduchší a šetrí čas. A samozrejme, Linky automaticky detekuje obmedzenie dĺžky statusu v prípade, že medzi zdieľacími lokalitami je aj Twitter.

Aplikáciu Linky pre iOS stiahneš tu:

Linky — Share webpage links, images and text

Zdroj titulnej foto: marketingland.com
Zdroj: thinkapple.sk