Cortana od Microsoftu je dostupná na iOS. Oplatí sa presedlať zo Siri?

O tom, že, že Microsoft plánuje vydať svoju vlastnú hlasovú asistentku aj pre zariadenia so systémom iOS a Android, sme vedeli už pred niekoľkými mesiacmi. Dnes sa tento plán stal konečne skutočnosťou a užívatelia majú možnosť stiahnuť si Cortanu do iOS a Android zariadení.

Pre tých, ktorí sa tešili na Cortanu ako na veľkú konkurenciu Siri, ktorá prinesie nové funkcie, nemáme dobrú správu. Hlasová asistentka od Microsoftu je dostupná len ako obyčajná aplikácia na App Store, takže nie je možné, aby obsahovala toľko funkcií, čo Siri. Nedočkáme sa napríklad ničoho podobného ako "Hej, Cortana". Zapínať ju teda budeme musieť vždy manuálne.

Cortana na iPhone a PC - zladený tím

Vyzerá to tak, že sa Cortana najviac osvedčí pri spolupracovaní iPhonu s počítačom. Zvládnete s ňou napríklad vytvoriť pripomienky v závislosti od miesta, kde sa nachádzate. Najskôr si v počítači vytvoríte pripomienku napríklad o tom, že potrebujete ísť do potravín kúpiť rožky. V momente, keď sa budete nachádzať na mieste v blízkosti potravín, vám Cortana pripomenie, čo máte spraviť.

Cortana tiež ponúka všetky základné funkcie, ktoré by mal správny hlasový asistent zvládnuť. Predpoveď počasia, prezeranie správ či hľadanie na internete sú samozrejmosťou. Autori navyše sľubujú, že Cortana nebude len obyčajná suchá asistentka. Pozná rôzne dobré vtipy a dokáže odpovedať aj na celkom bežné otázky.

Stiahnuť či nestiahnuť?

Pokiaľ uvažujete nad tým, či sa vám asistentka od Microsoftu oplatí, máme jednoduchú odpoveď - ak máte doma počítač s Windowsom a iPhone, stojí to rozhodne za vyskúšanie. Pokiaľ ale používate Mac, Cortana vám bude zrejme zbytočná.

Čo sa dostupnosti týka, márne by ste ju hľadali na slovenskom App Store. Cortanu momentálne vývojári sprístupnili len pre USA a Čínu. Ak sa vám však nechce čakať, môžete si App Store prepnúť na americký, poprípade si založiť druhý účet. Stiahnuť si ju potom môžete kliknutím sem.

Dávid Baránek

Dávid Baránek

Zaujímam sa o Apple a všeobecne o svet technológií. Okrem pravidelného prispievania do ThinkApple píšem poviedky a venujem sa športu.
Zvolen