Koniec súdnym sporom? Samsung zaplatí firme Apple za porušenie patentov

· 1 min read
Koniec súdnym sporom? Samsung zaplatí firme Apple za porušenie patentov

"Dobrí umelci kopírujú, tí najlepší kradnú." Presne týmito slovami sa zjavne už dlhé roky inšpiruje Samsung, ktorý Apple už dlhé roky kopíruje, hlavne v oblasti mobilných telefónov. O dôvodoch týchto kopírovaní sme už informovali v samostatnom článku. Teraz to však vyzerá tak, že po piatich rokoch konečne prichádza koniec súdnym sporom. Spoločnosť Apple vyhrala a Samsung jej musí zaplatiť pokutu.

Čítajte tiež: Názor: Apple a kopírovanie

Spoločnosti sa súdia už od roku 2011. Až včera však súd potvrdil firme Apple nárok na finančné odškodnenie vo výške 548 miliónov dolárov za okopírovanie vzhľadu niektorých telefónov a tabletov. Firma Apple pôvodne žiadala sumu 2,5 miliardy dolárov, súd ju však znížil na niečo menej ako 1 miliarda. V máji tohto roku to bolo už "len" 930 miliónov dolárov. Teraz klesla suma na vyššie spomínanú hodnotu, na ktorej sa pravdepodobne spoločnosti dohodli.

Samsung by mal firme Apple zaplatiť pokutu do 10 dní po doručení patričných dokumentov. Podľa všetkého svoje peniaze spoločnosť z Curpertina dostane 14. decembra.

Ak keď je pravda, že patentovú vojnu niekedy Apple doženie až do šialenstva (patent na oblé rohy na telefóne), tak musíme uznať, že v tomto prípade súd rozhodol skutočne správne. Samsung nielenže kopíroval produkty a ich balenia, ale kopíroval dokonca aj reklamné spoty. Aj napriek tomu všetkému si rád uťahoval z firmy Apple. Väčšinou bezdôvodne. Uvidíme, či sa sa konečne upokoja vody súdnych sporov medzi týmito dvomi rivalmi.