Klávesové skratky v OS X #1: Safari

· 2 min read
Klávesové skratky v OS X #1: Safari

Myslím, že väčšina použivateľov počítačov od Apple používa Safari. Viete však o tom, že Safari obsahuje pár skvelých skratiek, ktoré vám môžu uľahčiť život? Poďme sa na nich spoločne pozrieť.

Prepínanie medzi tabmi

Občas sa vám môže stať, že máte otvorených skutočne veľa tabov a potrebujete sa medzi nimi prepínať. Vtedy môžete použiť Ctrl+ Tab alebo Ctrl+ Shift+ Tab.

Zavretie tabu

Ak chcete tab (alebo slovensky kartu) jednoducho zavrieť, môžete použiť klávesovú skratku Command+ W.

Znovuotvorenie posledného zavretého tabu (karty)

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste omylom zavreli Tab, ktorý ste mali otvorený. Obzvlášť keď máte tabov otvorených veľa môže byť zdĺhavé hľadať v histórii danú stránku. vzedy pomôže klávesová skratka Command+Z, ktorá znovu otvorí posledný zatvorený tab.

Prepínanie medzi oknami

čo je horšie ako veľa kariet je veľa okien. Občas sa aj mne stane, že vďaka tomu, že nevypínam počítač a ani aplikácie v ňom mám zrazu otvorených 10 okien. Namiesto toho, aby som ich hľadal s myškou jednoducho použijem Command+' a nájdem to, ktoré potrebujem. Pre prechádzanie okien opačným smerom stačí použiť Command+ Shift+`

Späť a vpred

Jednoduchou skratkou sa dá ísť vpred alebo vzad, stačí použiť Command a niektorú z hranatých zátvoriek.

Posúvanie stránky

Ak chcete posunúť stránku, tak stačí držať stlačený Alt (resp. Option) a používať šípky.

Rýchle presunutie na vrch alebo spodok stránky

Toto je skratka, ktorú využívam každú chvíľu. Predstavte si, že máte v Safari otvorenú dlhú stránku a chcete sa rýchlo dostať na jej začiatok alebo koniec. Vtedy dobre poslúži Command+ príslušná šípka hore alebo dole.

Zobrazenie alebo skrytie obľúbených stránok

Viete, ako rýchlo zobraziť alebo skryť lištu o obľúbenými stránkami? Stačí použiť Command+ Shift + B

Otvorenie nového súkromného okna

Nové súkromné okno otvoríte skratkou Command+ Shift+ N

Vysunutie postranného panela

A nakoniec je tu možnosť rýchlo vysunúť postranný panel skratkou Command+ Shift+ L.


Osobne väčšinu týchto skratiek naozaj reálne používam, najviac asi obnovenie zavretého tabu a možnosť posunúť sa rýchlo posunúť na začiatok alebo koniec dlhej stránky. Dajte nám vedieť ktoré klávesové skratky používate vy, prípadne ktoré začnete používať, pretože sa vám zdajú byť užitočné.