Klávesnica Typo: smutný príbeh výborného nápadu.

Klávesnica Typo: smutný príbeh výborného nápadu.

Poznáte klávesnicu Typo pre iPhone? Nie? Dovoľte teda, aby som vám ju v krátkosti predstavil. Typo je doplnok pre iPhone 5/5s, ktorý vytvoril tím ľudí na čele s americkým moderátorom Ryanom Seacrestom. Predstavili ho v novembri 2013 a do predaja sa mal dostať v januári 2014. Tak sa aj stalo, ale to, čo sa udialo potom, je zdrvujúce. Minimálne teda pre ľudí, ktorí klávesnicu vyvíjali.

Ale začneme pekne po poriadku. Klávesnica sa vyznačuje predovšetkým svojim prevedením. Jedná sa totiž o obal, do ktorého umiesnite svoj iPhone tým, že najprv nasadíte vrchnú časť, následne spodnú a obe tieto časti sa spoja. Klávesnica sa následne nachádza na mieste, kde sa predtým nachádzal Home Button. Keďže je však klávesnica jednoznačne vyššia, ako priestor, kde sa na iPhone nachádza Home Button tak klávesnica prečieva. To má za následok, že sa výška iPhone 5/5s zväčší z pôvodných 13,2 na 14,2 centimetra. Klávesnica je podsietená a takisto nijak nezníži výdrž batérie na iPhone, keďže obsahuje svoju vlastnú 180mAh batériu. Pre zaujímavosť ešte zmienim, že sa jedná o najmenšiu lítium-iónovú batériu na svete a má hrúbku iba 1mm. Cena klávesnice bola stanovená na 99 dolárov.

alt

Zaujímavý nápad, ktorý by si určite našiel záujemcov, však v čase začatia predobjednávok žalovala spoločnosť BlackBerry. Stalo sa tak 3.1.2014 z dôvodu, že klávesnica bola podľa spoločnosti príliš podobná tej, ktorá je na telefónoch Blackberry už dlhé roky a stala sa už akýmsi ich symbolom. Spoločnosť žalobu oznámila na svojej oficiálnej stránke formou tlačovej správy. Steve Zipperstein, CEO společnost BlackBerry, ktorý je zároveň šéfom právneho oddelenia spoločnosti uviedol:

“Je to do očí bijúce porušenie patentu kultovej klávesnice spoločnosti BlackBerry a my budeme intenzívne chrániť naše duševné vlastnictvo voči spoločnosti, ktorá se snaží kopírovať náš jedinečný design. Od začiatku spoločnosti sme vždy boli zameraní na poskytnutie výnimočného zážitku pri písaní na našej klávesnici, ktorá kombinuje skvelý design a ergonomickú dokonalosť. Sme polichotení túžbou preniesť našu klávesnicu na ostatné smartphony, ale nebudeme tolerovať takú činnosť bez spravodlivej náhrady za používanie nášho duševného vlastníctva a naších technologických inovácií.”

alt

Súd v San Francisku následne v marci 2014 rozhodol, že sa klávesnica nesmie predávať, pretože skutočne kopíruje tú od BlackBerry. Spoločnosť okrem toho, že dostala zákaz predávať svoju klávesnicu, ďalej musí zaplatiť 860 000 dolárov BlackBerry ako odškodné. Typo Products LLC. ako reakciu na tento verdikt predstavila druhú verziu klávesnice: Typo 2. Zároveň s tým prišla aj verzia pre iPhone 6. V porovnaní s prvou verziou sa na tú od BlackBerry podobala trocha menej, čo však právnikom nestačilo a žalovali Typo znova. Opakoval sa predchadzajúci scenár, dokonca aj výsledok je rovnaký.

Súd napokon v posedných dňoch (znova) rozhodol, že Typo už nesmie ďalej vyrábať klávesnice pre akékoľvek zariadenie s uhlopriečkou displeja do 7,9″. spoločnosť tak dostala zákaz predávať svoj akuálne jediný produkt a vyzerá to tak, že zanikne. Na druhej strane musíte uznať, že klávesnica Typo sa na tú od BlackBerry skutočne podobala a spoločnosť priam provokovala predstavením druhej verzie s minimálnymi zmenami.

alt