Ronald G. Wayne – keď si dvakrát za život necháte prekĺznuť milióny pomedzi prsty (1/2)

Ronald G. Wayne – keď si dvakrát za život necháte prekĺznuť milióny pomedzi prsty (1/2)

Nie je žiadnou novinkou, že ku zakladateľom spoločnosti Apple okrem Steva Jobsa a „Steva“ Wozniaka patrí ešte tretí muž, Ronald G. Wayne. Ako počítačový programátor pre spoločnosť Atari sa stretol s Jobsom a ten ho prizval ku spoločnému projektu. Wayne tvrdí, že do Applu nebol povolaný pre jeho inžinierske schopnosti, ale Wozniak a Jobs ho potrebovali, aby im robil „dospelého v dome“. Bol totiž o 20 rokov starší od oboch „Stevov“ a pôsobil ako akýsi zmierovač konfliktov medzi nimi.


Svojich 10% v spoločnosti si však právom zaslúžil. Vytvoril prvé originálne logo, kde Isaac Newton sedí pod stromom a nad hlavou mu visí jablko. I keď logo muselo byť kvôli prílišnej detailnosti zmenené na jednoduchšie, nápad to bol skutočne originálny.


Zdroj: wikispaces.com


Do spoločnosti Wayne vstúpil 1.apríla 1976, a bol jedným z troch ľudí, ktorí skutočne stáli pri jej zrode. Prečo však 12 dní po zápise do obchodného registra svoj podiel predal? Jednoducho mal pocit, že toto nie to, čo v živote chce robiť. Hovorí sa, že jeho podiel by mal teraz hodnotu okolo 60 miliárd dolárov. Tomu už sa dá povedať smola. Avšak pravdou je, že spoločnosť akcie ešte časom predávala a bola niekoľko krát na pokraji bankrotu, takže s výškou sumy o ktorú „prišiel“ to nie je až tak presné, i keď je jasné, že by isto bol jedným z dnešných multimilionárov.


Wayne o celej situácii povedal: „ Veľa ľudí vie, že som tam bol na začiatku a odišiel, čo však nevedia je to, že som mal na to dobrý dôvod.“ Ronald svoj pobyt v spoločnosti prirovnal ku státiu v tieni obrov. „Ak by som zostal v Apple, mohol som skončiť ako najbohatší muž na cintoríne“.


Keďže Wayne nebol v spoločnosti spokojný, odišiel. Ľutuje? Nie. Wayne bol skvelým vedúcim pracovníkom a chcel mať celú kontrolu nad produktom a to by mu vraj Jobs nikdy nedovolil. Navyše jeho najväčším snom bolo vyrábať videohry a automaty.


Zdroj titulnej foto: washingtonpost.com
Zdroj: thinkapple.sk