Kalifornská spoločnosť Apple dnes oslavuje 40 rokov!

Kalifornská spoločnosť Apple dnes oslavuje 40 rokov!

Kalifornský gigant Apple, ktorý začal ako sľubný projekt troch mladých nadšencov v legendárnej garáži, dnes oslavuje 40 rokov od svojho založenia. Táto jablčná firma sa v súčasnosti môže pochváliť titulom najhodnotnejšej spoločnosti sveta, s trhovou hodnotou viac ako 700 miliárd amerických dolárov.

Zdroj: zdnet3.cbsistatic.com

Mnoho ľudí netuší, že zakladatelia spoločnosti boli vlastne traja, a to Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne, ktorý svoj podiel neskôr predal. Spoločnosť bola založená 1. apríla 1976 a prvotnou myšlienkou bolo predávať zákazníkom počítačové zostavy, ktoré dával dokopy technicky zdatný Steve Wozniak.

Zdroj: apple9116.weebly.com

Pre porovnanie, firma dnes vlastní viac než 480 predajní v 18 krajinách sveta a len za prvý štvrťrok tohto roka zarobila vyše 18 miliárd $.

Spoločnosť taktiež nedávno oznámila, že sa po celom svete nachádza viac ako miliarda aktívnych Apple zariadení. CEO spoločnosti Tim Cook opísal toto tvrdenie slovami “nikto si to ani len nedokázal predstaviť” a dodal, že toto číslo je ukazovateľom toho, aký veľký vplyv má Apple na ľudí po celom svete.

Zdroj: gsb.stanford.edu

Cesta na vrchol technologického priemyslu však nebola vždy jednoduchá. V roku 1980 spoločnosť opustil, resp. bol vyhnaný, jej zakladateľ Steve Jobs a na jeho post nastúpil chlapík od sladenej vody, John Sculley. Ale to už je iný príbeh…

Zdroj: charlieoliver.me

Počas finančnej krízy, v ktorej sa v roku 1997 spoločnosť nachádzala, sa na miesto generálneho riaditeľa vrátil Steve Jobs a ďalšia kapitola spoločnosti, tentokrát úspešná, sa mohla začať. Od Stevovho návratu spoločnosť predstavila zariadenia ako iMac, MacBook, iPod, iPhone alebo iPad a všetky tieto produkty patrili medzi úspešné. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na založenie iTunes Store, ktorý zmenil celý hudobný priemysel.

Steve Jobs nás, bohužiaľ, navždy opustil v roku 2011, keď prehral svoj boj proti rakovine.

Zdroj: cbsnews1.cbsistatic.com

Po jeho smrti na miesto generálneho riaditeľa nastúpil Stevov dobrý priateľ Tim Cook a spoločnosť vydala vôbec prvý “nositeľný” produkt, ktorým sú hodinky Apple Watch. Apple sa taktiež ako jedinej technologickej firme stále darí zvyšovať predaje MacBookov, zatiaľ čo globálny predaj PC klesá.

Spoločnosť oslávila svoje narodeniny počas jarného eventu, kde nám bol predstavený iPhone SE a menšia verzia iPadu Pro. Pri tejto príležitosti nám firma Apple pripravila krátke video, ktoré zobrazuje najdôležitejšie medzníky v živote spoločnosti.

Nám nezostáva nič iné, len zaželať našej milovanej spoločnosti všetko najlepšie a nespočetne veľa ďalších úspešných rokov a produktov. Myslím si, že napriek tomu, že Steve už spoločnosť neriadi, jeho myšlienka, ktorú do spoločnosti vložil, stále rastie a jej potenciál nie je ani zďaleka vyčerpaný. Happy Birthday, Apple!


Zdroj: stuff.co.nz

Zdroj titulnej fotografie: youtube.com