Just Press Record - záznam zvuku so synchronizáciou

Just Press Record - záznam zvuku so synchronizáciou

Aplikácií na nahrávanie zvuku je v (Mac) App Store hromada. macOS vie nahrávať zvuk cez zabudovaný QuickTime Player a iPhone má zas dedikovanú aplikáciu. Lenže tieto riešenia od Apple sa stretávajú s radou chýbajúcich funkcií, ako nastavenia formátu nahrávky alebo preferovaná úroveň kvality a v iPade dokonca nie je, na rozdiel od iPhonu, predinštalovaná žiadna aplikácia na záznam zvuku.

Keďže idem cestou "jednotného dizajnu", čo v praxi znamená, že preferujem aplikácie, ktoré majú vytvorenú verziu pre macOS aj iOS a vedia sa navzájom synchronizovať a prípadne podporujú aj funkciu Handoff, tak som trochu prehľadal App Store a našiel som perfektnú aplikáciu: Just Press Record.

Just Press Record používa na synchronizáciu iCloud Drive, takže je jedno, či nahrávaš na Macu alebo iOS zariadení, všetky nahrávky máš na jednom mieste v konzistentnom umiestnení.

Začnem verziou pre iOS. Po spustení sa objaví jednoduchá obrazovka:

Zdroj: thinkapple.sk

Ako prvé by som sa pozrel do nastavení aplikácie. Hneď prvá voľba je zaujímavá, Just Press Record totiž podporuje aj externé mikrofóny pripojené cez Lightning konektor alebo aj cez Bluetooth, i keď v prípade bezdrôtovej komunikácie je nahrávanie zvuku kvôli technologickým obmedzeniam len v kvalite 8 kHz a 16 kHz. V prípade využitia Lightning konektora je horný limit až 48 kHz. Kvalita vstupu sa dá nastaviť priamo v aplikácii.

Podporované formáty nahrávania sú M4A (AAC), AIF a WAV, bitová hĺbka sa dá nastaviť v štyroch intervaloch od 8-bitovej až po 32-bitovú.

Nahrávky sa automaticky ukladajú do priečinku aplikácie v iCloud Drive, samozrejme ide nastaviť aj lokálne ukladanie, napr. pokiaľ nie je dostupné Internetové pripojenie alebo ak si na obmedzených mobilných dátach, prípadne ak nechceš používať iCloud Drive, stačí si vybrať.

Zaujímavé je, že Just Press Record nahráva zvuk aj keď nie je v popredí, pokiaľ iOS zariadenie neprehráva iný zvuk, ako napr. hudbu, video či hry.

Aplikácia podporuje najnovšie technológie v iOS, ako multitasking na iPadoch s čipom A7 a vyšším, 3D Touch na podporovaných iPhonoch, vyhľadávanie cez Spotlight, šikovný widget a URL schémy pre lepšiu integráciu s niektorými inými aplikáciami tretích strán.

To, čo sa bežne nevidí, je rozoznávanie hlasu a jeho prekladu na text, ktoré funguje aj so slovenčinou:

Zdroj: thinkapple.sk

Analýza prebieha po ukončení nahrávania. Rozoznaný text sa dá vyhľadať aj cez Spotlight:

Zdroj: thinkapple.sk

Zaujímavé je, že stačilo napísať "zdravím" a Siri navrhla pridať "všetkých". Je to vlastnosť iOS 11, ktorého štvrtú verejnú beta verziu testujem na mojom iPade. Samozrejme, vyhľadávanie funguje aj pre názov zvukového súboru uloženom v aplikácii samotnej, nielen rozoznaného textu.

Verzia pre Mac je podobná. Aplikácia si umiestni ikonku do menubaru pre rýchle spustenie:

Zdroj: thinkapple.sk

Ak ti ikonka vadí, dá sa v nastaveniach odstrániť.

Počas nahrávania zvuku sa ikonka prefarbí do červena:

Zdroj: thinkapple.sk

Tak ako vo verzii pre iOS, aj jej Mac verzia umožňuje nahrávky ukladať na iCloud Drive alebo lokálne. Treba však poznamenať, že desktopová verzia nevie nahrávať do formátu WAV a taktiež nemá podporu pre rozoznávanie reči a jej prevodu na text, kvôli obmedzeniam v macOS.

Aplikácia má aj svoju verziu pre Apple Watch a podporuje aj AirPods, ktoré sa však nedajú ovládať Apple Watch aplikáciou, takže musíš vytiahnuť svoj iPhone.

Nahrávať zvuk môžeš aj priamo cez hodinky aj keď nemáš pri sebe iPhone. Pri najbližšom pripojení hodiniek s iPhonom sa nahrávky automaticky presunú do telefónu.

Aplikáciu Just Press Record pre iOS stiahneš tu:

Just Press Record

A jej verziu pre macOS:

Just Press Record

Zdroj titulnej foto: theaudacitytopodcast.com
Zdroj: thinkapple.sk