Jonathan Ive - muž, ktorého dielo vezmete do ruky niekoľko krát denne

Jonathan Ive - muž, ktorého dielo vezmete do ruky niekoľko krát denne

Zrejme nikomu, kto sa aspoň trochu zaujíma o Apple a ich produkty, nemôže byť toto meno cudzie. Nie len, že jeho nositeľ stojí za dizajnom viacerých produktov najhodnotnejšej značky sveta (Macbook, iMac, iPod, iPhone, Apple watch,...), jedného z najpoužívanejších mobilných operačných systémov (iOS), ale je aj tvárou väčšiny spotov, v ktorých Apple predstavuje svoje produkty. To, že jeho meno skutočne niečo znamená, a to nie len v dizajnérskej brandži, ale na celospoločenskej úrovni, svedčí aj fakt, že bol začiatkom roka 2012 označený za rytiera britského impéria a získal šľachtický titul Sir.

Celým menom Jonathan Paul Ive sa narodil v anglickom Chingforde 27. februára 1967. Počas štúdia na strednej škole, ktoré mu značne komplikovala dyslexia, v sebe objavil vášeň pre autá, menovite pre ich dizajn. Po maturite sa preto rozhodol pokračovať na technickej univerzite v New Castle v odbore priemyselný dizajn. Po dokončení bakalárskeho stupňa sa mu hneď podarilo získať miesto v spoločnosti študentského sponzora. Svojou budúcnosťou a cieľmi si však zatiaľ nebol istý. Blízky vzťah k Apple produktom nadobudol, keď sa dostal k Macu, prvému počítaču, ktorý bol natoľko intuitívny, že vyvrátil jeho pochybnosti o vlastnej nekompatibilite s počítačmi.

Nejakú dobu pracoval Ive v dizajnérskej spoločnosti a navrhoval najrôznejšie predmety každodenného využitia - od mikrovlnných rúr cez zubné kefky až po bidety. Jeho práca bola však zákazníkmi označovaná za „príliš modernú“. Rozhodne však nezostala bez povšimnutia. Jedným zo zákazníkov spomínanej firmy bol aj Apple, ktorý bol tak nadšený prácou Jonathana, že sa takmer dva roky neúspešne pokúšal získať ho ako zamestnanca na plný úväzok.

Podarilo sa to až v roku 1992, kedy sa Ive stal asistentom hlavného dizajnéra v Apple. Po návrate Steva Jobsa, presnejšie v roku 1997, patrila táto pozícia už jemu. Odvtedy má v kalifornskej spoločnosti nezastupiteľné miesto. Momentálne v jeho tíme pracuje 15 dizajnérov z celého sveta a samotný Jony patrí k špičke vo svojom odbore. Sám Jobs v jednom rozhovore uviedol, že Jony má v Apple najväčší vplyv na prevádzku - teda hneď po ňom.

V súčasnosti má Jony na svojom konte niekoľko ocenení (a zaslúžených miliónov) a jeho dizajn je súčasťou zariadení využívaných miliónmi ľudí po celom svete. Svoju budúcnosť v Apple vníma zrejme jasne, dôkazom čoho je jeho vyjadrenie pre magazín Times z roku 2014: „Momentálne sme v pozoruhodnom procese prípravy ešte pozoruhodnejších produktov. Keď sa zamyslíte nad tým, čo nám doposiaľ bolo umožnené vďaka technológiám a čo všetko s ich pomocou ešte môžeme dokázať v budúcnosti, zistíte, že sme ešte veľmi ďaleko od akýchkoľvek limitov..."

Nech už vnímate prácu Jonyho Ivea akokoľvek, objektívne platí, že ide o dielo svetového formátu a tomuto mužovi patrí veľké uznanie. Nám nezostáva iné, ako zapriať mu takto na diaľku veľa šťastia a dúfať, že vo svojej práci nespohodlnie a naďalej bude revolučný.
Ak sa vám tento výcuc z jeho života málil, určite si kúpte jeho biografiu!