Auto, ktoré dostalo Steva Jobsa

· 2 min read
Auto, ktoré dostalo Steva Jobsa

Nie je žiadne tajomstvo, že dnes už nebohý Steve Jobs našiel svoju vášeň (aj) v autách. V máji 2010 mu padol do oka zaujímavý kúsok, ktorý ho zaujal ako žiadny iný automobil. Konkrétne to bol model nazývaný V-Vehicle (V-Vozidlo). Predstavoval prototyp nového auta, ktoré bolo ľahké, poháňané plynom a pomerne lacné.

Jeho výrobcom bol Bryan Thompson, ktorý spolu s dizajnérmi Tomom Matanom a Ankem Bodackom vyvinul karosériu z polypropylénu a sklenených vlákien. Tá bola o 40 % ľahšia ako pri bežnom vozidle. Najzaujímavejším faktom je, že jej výroba bola o 70 % menej nákladnejšia. Nemala náter, mala však vymeniteľné časti a space frame (rám,navrhnutý tak, aby sa správal ako jeden celok - lepšie znáša zaťaženie).

Hneď ako si Thompson prečítal e-mail, že chce Jobs vidieť jeho zázrak, vyrazil celý jeho tím na cestu k Jobsovi domov. Ten im za 15 minút strávených v aute dal hneď zopár rád.

theguardian.com

Palubná doska bola vyrobená z vlákien dreva, zložených zo syntetickej živice a buničiny. Navrhol im nemaskovať plast - práve naopak.
Povedal: "Dovoľte materiálu byť úprimným."
Chcel, aby vozidlo pôsobilo ako jeden celok. Všetky časti by sa k sebe viac hodili. Malo to za úlohu vyvolávať v zákazníkoch lepší pocit.
Oslovilo by vás to?

Thompson rozmýšľal počas cesty späť domov nad Jobsovým nápadom.

No nie vždy sa všetko podarí tak, ako to plánujeme...

Projekt V-Vehicle nakoniec zlyhal. Thompsonovi sa nikdy nepodarilo vytvoriť jeho komerčnú verziu. Avšak jeho nápad bol zakúpený firmou NeXT, resp. riaditeľom Tonym Bonidym. Spoločnosť sa neskôr premenovala na Next Autoworks - a tá ho plánuje vyrobiť v Taliansku. Zdá sa, že prežije aj myšlienka Steva Jobsa.

yahoo.com

Šesť rokov po stretnutí Thompsona s Jobsom mnoho nápadov z projektu V-Vehicle už využívajú iní výrobcovia. BMW i3 bol prvý automobil s časťami interiéru z drevených vlákien, zatiaľ čo automobil Tesla Model 3 má veľmi ľahký interiér. Musí ho odľahčiť, keďže používa relatívne ťažké batérie. Na jedno nabitie dokáže prejsť až 346 kilometrov.

Portál The Guardian špekuluje, že by to mohol byť podnet pre Apple vyrobiť prvý automobil. Ale šesť rokov je pomerne dlhá doba. Auto od Apple určite nebude poháňané plynom a nebude patriť medzi lacné modely. Okrem tohoto faktu sú všetky informácie uveriteľné. Dočkáme sa teda prvého "Applemobilu"? Ak áno, tak už, bohužiaľ, bez veľkého lídra - Steva Jobsa.


Zdroj titulnej foto: enosal.com

Zdroj: 9to5mac.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read