iWriter Pro - lepší plain text pre Mac a iOS

iWriter Pro - lepší plain text pre Mac a iOS

Snáď každý používateľ Macu alebo PC s Windows pozná TextEdit, resp. Notepad. Jedná sa o textové editory, ktoré pracujú s neformátovaným textom - plain text, čo v praxi znamená žiadne tučné písmo, farbenie textu, pridávanie obrázkov a celkovo akékoľvek formátovanie. Je to proste "surový" text. Výsledné súbory majú príponu ".txt".

Jedná sa o veľmi univerzálny formát, ktorý funguje všade. Aj webové stránky sa píšu v neformátovanom texte. Webstránky sa síce dajú teoreticky písať aj cez TextEdit, ale špecializované editory podporujú rôzne pomocné funkcie ako rozoznávanie a zvýrazňovanie syntaxe či validátor, ktorý, okrem iného, upozorní na nezatvorené tagy atď.

Dá sa užívateľská skúsenosť s TextEdit nejako zlepšiť? Áno, a poslúži ti na to program iWriter Pro od Serpensoft.


Zdroj: serpensoft.info


Jedná sa o jednoduchú aplikáciu na editáciu textu dostupnú pre Mac a aj iOS, v ktorom štandardne nie je žiadny plain text editor. Pokiaľ ti teda niekedy chýbal txt editor v tvojom iPade či iPhone, Serpensoft ponúka skvelú aplikáciu a to všetko v jednotnom dizajne pre desktopový aj mobilný macOS. Osobne preferujem, keď má aplikácia svoju verziu pre Mac aj iOS a iWriter Pro to spĺňa na 100%.

Teraz sa možno pýtaš, aký zmysel má kupovať plain text editor, keď Mac už má TextEdit.

Čaro iWriteru Pro je v doplnkových funkciách, ktoré klasický TextEdit nemá a taktiež v tom, že jeho verzia pre iOS pridá iPhonu a iPadu možnosť editovať txt súbory, ktorá štandardne v iOS nie je a vyžaduje aplikáciu tretej strany.

Šikovná je podpora pre iCloud Drive, takže tvoje súbory sú uložené v cloude a môžeš si ich pozrieť napr. na domácom Macu bez nutnosti presunu súboru medzi zariadeniami. Alebo si ho proste stiahnuť z iCloud Drive, txt súbory sú veľmi malé a teda veľmi šetrné aj k mobilným dátam. Podpora pre lokálne ukladanie súborov je k dispozícii tiež, pokiaľ nechceš dávať súbory do cloudu.

To samozrejme nie je jediná výhoda. Aplikácia podporuje Handoff pre dokumenty v iCloud Drive, čiže môžeš začať v písaní na iPhone a pokračovať na Macu.

Zaujímavá funkcia je Document Picker, ktorá ti umožní editovať txt súbory uložené v inej aplikácii bez nutnosti kopírovať súbor do sandboxu iWriteru Pro cez "Open with..." voľbu, aj keď je samozrejme dostupná aj táto možnosť. Aplikácia, v ktorej je zdrojový txt súbor, musí podporovať funkciu Document Provider.

Aplikácia podporuje rozšírenú klávesnicu, ktorá sa dá vypnúť:

Zdroj: thinkapple.sk

A samozrejme podporuje aj TextExpander Touch a klávesové skratky na externej Bluetooth klávesnici. Ak na externej klávesnici podržíš kláves CDM, zobrazia sa klávesové skratky, ktoré ide použiť. Tento trik funguje v každej aplikácii, kde môžeš použiť Bluetooth klávesnicu, nielen iWriter Pro.

Avšak verzia pre macOS je trochu chudobná, s výnimkou vyššie uvedených funkcií ako podpora pre Handoff či iCloud Drive nemá veľmi čo ponuknúť. Výsledné textové dokumenty majú príponu ".md" (Markdown). Stačí ju prepísať na ".txt" alebo priamo v editory:

Zdroj: thinkapple.sk

A pokiaľ chceš txt súbory otvárať v iWriter Pro, stačí kliknúť pravým tlačítkom na ľubovoľný txt súbor a vybrať možnosť "Get Info":

Zdroj: thinkapple.sk

Kde si vybereš iWriter Pro.app a potom klikni na "Change All..." a odteraz sa všetky txt súbory otvárať v novom editore.

Obe verzie aplikácie podporujú nočný režim pre písanie v noci alebo v tmavej miestnosti a taktiež Markdown pre pokročilých.

iWriter Pro pre iOS stiahneš tu:

iWriter Pro

A jej verziu pre macOS:

iWriter Pro

Zdroj titulnej foto: wallpapers4u.org
Zdroj: thinkapple.sk