iPhony v roku 2018 pravdepodobne nebudú mať Touch ID

iPhony v roku 2018 pravdepodobne nebudú mať Touch ID

S touto správou prišiel Ming-Chi Kuo, analytik z KGI Securities, ktorý správne predpovedal mnohé kroky spoločnosti Apple. Táto správa potvrdzuje, že budúce iPhony sa úplne zbavia snímaču odtlačkov prstov a nahradené budú Face ID.

Apple údajne vyvíjal Touch ID senzor, ktorý by bol pod dotykovou obrazovkou. Či mal vedieť snímať odtlačok prsta na celej ploche displeju alebo len na časti nie je jasné, podobne ako to, že či Apple nevedel vyvinúť takýto displej alebo proste Touch ID bude patriť do minulosti.

V každom prípade, zrejme sa blíži koniec ďalšej ikonickej vlastnosti zo sveta iOS.


Zdroj: vox-cdn.com


Touch ID sa prvykrát objavilo na iPhone 5S z roku 2013. Táto čítačka bola revolučná, stačilo priložiť prst a fungovalo to, žiadne ťahanie prstu po čítačke, ako to mala väčšina konkurenčných riešení. Rozoznávanie prstu bolo veľmi presné a čítačke nevadilo, ak bruško prsta nebolo priložené celým povrchom alebo "dole hlavou". Proste to fungovalo.

Vo svete iPadov bol prvým modelom s Touch ID iPad Air 2. Neskôr sa pridal iPad mini 3. generácie. Len pre zaujímavosť - iPad mini 3 sa od predchodcu líšil len podporou Touch ID a novou farebnou variantou Rose Gold. Touch ID podporujú aj všetky iPady z línie Pro. Žiadny iPod touch nemá Touch ID a je otázne, či nová generácia tohto iPodu vôbec príde.

V technológiach potrebných pre spoľahlivé rozoznávanie tváre, ktoré sa nedajú oklamať napr. fotografiou, má Apple pred konkurenciou z výrobcov Android zariadení veľký náskok. Ming-Chi Kuo uviedol, že môže trvať aj niekoľko rokov, kým dosiahne podobnú úroveň, ako má Face ID s TrueDepth kamerou predstavenou s iPhone X.

Technológia za Face ID a TrueDepth kamerou v budúcnosti môže mať zásadný vplyv na rozšírenej realite (AR), ktorú Apple predstavil ako jednu z hlavných noviniek iOS 11. Keď to skombinujeme so spomínaným technologickým náskokom pred výrobcami Android zariadení, iPhone a iPad by získali ďalšiu veľkú konkurenčnú výhodu. V prípade iPadu Pro by to zvýšilo jeho konkurenčnú schopnosť oproti zariadeniam ako Surface Pro od Microsoftu.

Táto správa zároveň kladie otázku, či v buducnosti už budú všetky modely iPhonov nasledovať vlajkovú loď iPhone X a "tradičný" dizajn pôjde úplne do úzadia. Taktiež je otázne, aký bude osud nového iPhone SE, teda ak s ním vôbec Apple počíta. Niektoré dohady spomínali marcový event, ale sú to len dohady nepodložené priamymi dôkazmi, či už únikom z čínskych tovární alebo analýzou kódu iOS 11.

Šéf softvérového inžinierstva Apple, Craig Federighi, nápovedal, že Apple nie je úplne pripravený vzdať sa Touch ID na všetkých produktoch. Face ID síce považuje za evolúciu v biometrickom zabezpečení, ale stále je tu možnosť, že Touch ID nie je na konci s dychom, nakoľko viacero možností biometrickej autentifikácie alebo dokonca ich kombinácii by posunulo užívatelské skúsenosti na novú úroveň.

Zdroj titulnej foto: techristic.com
Zdroj: macrumors.com