IPhony čoskoro zlacnia. Oplatí sa počkať na príchod "sedmičky"?

· 2 min read
IPhony čoskoro zlacnia. Oplatí sa počkať na príchod "sedmičky"?

Príchod nového iPhonu na trh zvyčajne znamená poklesy cien starších zariadení. Preto mnoho používateľov čaká práve na tento moment, aby si kúpili minuloročnú vlajkovú loď o niečo lacnejšie. Naposledy sme to videli pri predstavovaní iPhonu 6S a 6S Plus, keď ich starší bratia 6 a 6 Plus zlacneli približne o stovku.

Tento rok však môže byť o niečo zaujímavejší. Spoločnosť predstavila pred pár mesiacmi nový iPhone SE, takže aktuálne ponúka až 5 modelov iPhonov. Môže ale toto nové štvorpalcové delo zlacnieť šesť mesiacov po jeho predstavení? Vyplatí sa počkať na príchod iPhonu 7?

Takto nejako vyzerajú ceny 16 GB iPhonov dnes:

  • iPhone 6 16 GB - 589 €
  • iPhone 6 Plus 16 GB - 679 €
  • iPhone 6S 16 GB - 679 €
  • iPhone 6S Plus 16 GB - 789 €
  • iPhone SE 16 GB - 479 €

Momentálne zapĺňa iPhone SE medzeru na trhu pre ľudí, ktorí chcú lacnejší iPhone so silným výkonom a neprekáža im menší displej alebo absencia niektorých funkcií ako napríklad 3D Touch. S cenou o 200 eur nižšou, ako je nastavená pri iPhone 6S, a podobným vybavením si bezpečne drží svoje postavenie.

Predpokladajme teda, že sa Apple bude držať zaužívaných trendov a iPhone 6S klesne približne o 100 eur. V tom prípade sa ale cenovo priblíži k modelu SE a ten by mohol stratiť na svojej atraktivite. Zákazníkom by stačilo priplatiť si už iba stovku a mali by mobil s väčším displejom a s 3D Touch. Taktiež by sa zväčšil rozdiel medzi iPhonom SE a aktuálnou vlajkovou loďou, ktorá by bola výkonnejšia, novšia a nadupaná novými funkciami.

Pre spoločnosť by preto malo byť prirodzené znížiť aj cenu iPhonu SE, aby sa zákazníkom stále vyplatil. Už pri predstavovaní iPhonu SE jeden z redaktorov portálu 9to5mac polemizoval o tom, že by sme sa mohli dočkať o sto eur lacnejšieho iPhonu SE. Pre nás by to znamenalo cenu 379 eur, pre americký trh len 299 dolárov.

Predstava výkonného iPhonu s takou nízkou cenou je rozhodne lákavá, avšak nie sme si istí, či by na takýto krok firma Apple pristúpila. Zlacnenie len pol roka po vydaní nového iPhonu nie je niečo, čo by na kalifornskú spoločnosť sedelo.

Preto je omnoho pravdepodobnejšie, že spoločnosť vypustí zo svojho repertoára iPhone 6 a 6 Plus, zatiaľ čo 6S a 6S Plus zlacnejú o 100 eur. IPhone SE by si udržal svoju cenu, čím by ale mohol stratiť na atraktivite, a jeho zlacnenia by sme sa mohli dočkať o niečo neskôr. Možno s predstavením nového štvorpalcového iPhonu, možno až budúci september.

To, aké ceny si pre nás spoločnosť nakoniec pripravila, sa dozvieme zrejme už v septembri tohto roku.


Zdroj titulnej foto: independent.co.uk

Zdroj: 9to5mac.com